Umenie mesta Bratislavy


Pamätná tabuľa cára Petra I. Veľkého

Na bočnú fasádu sídelnej budovy Slovenského národného múzea (SNM) v roku 2014 osadili pamätnú tabuľu ruského cára Petra I. (1672 – 1725) a jeho údajnej návštevy v Bratislave „s cieľom spoznať majstrovstvo miestnych staviteľov lodí“. Tak sa to aspoň uvádza v trojjazyčnom nápise (slovensky, rusky, nemecky) v spodnej časti tabule, ktorý je doplnený plastickým ruským znakom s dvojhlavým orlom.

Tabuľa je stvárnená konvenčne ako reliéf s ústrednou trojštvrťovou postavou cára držiaceho meč a zvitok so siluetou lode. Pozadie vľavo tvorí široký pás Dunaja, nad ktorým sa týči Bratislavský hrad a rad domov pod ním. Vpravo autor umiestnil dva stožiare so zvinutými plachtami a vejúcimi lodnými vlajkami.  

Existuje niekoľko dôvodov, prečo toto dielo nepatrí na fasádu národného múzea ani do Bratislavy. Ako upozornili viacerí historici, návšteva cára v Bratislave v roku 1698 nie je vierohodne doložená. Okrem toho na mieste, kde pamätnú tabuľu osadili napriek nesúhlasu mesta a odbornej verejnosti, vtedy neexistoval prístav, v ktorom by imperátor mohol „spoznať majstrovstvo staviteľov lodí“. Podľa doložených historických záznamov cár mohol mesto vidieť cestou do Viedne, ale z opačného brehu, teda z dnešnej Petržalky, čo nakoniec zobrazuje aj pamätná tabuľa. V danom období bol prístav situovaný vyššie na Dunaji v oblasti historickej Vydrice a Zuckermandla, čo na toku rieky malo svoje dôvody.

V mieste osadenia pamätnej tabule na budove SNM tesne pri dnešnom Osobnom prístave v roku 1698, a ani dlho potom, nebol prístav, ale neregulovaný breh. Dá sa to jednoducho overiť na historických mapách a v relevantných archívnych dokumentoch. Budovu múzea na Vajanského nábreží postavili v rokoch 1920 až 1929 podľa návrhu nášho významného architekta Milana Michala Harminca (1869 – 1964). Ide o národnú kultúrnu pamiatku zapísanú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu (ÚZPF). Osadenie historicky aj umelecky pochybnej tabule na fasáde Slovenského národného múzea bola chyba a zo strany iniciátora, Ruskej federácie a s ňou spriaznených osôb či inštitúcií, išlo o mystifikáciu a nátlakový politický akt. Už pred osadením tabule vtedajšia Komisia hl. mesta pre pamätníky a zásahy do verejného priestoru jednohlasne odporučila „...tabuľu neosádzať, pretože chýba kontext tejto budovy s osobou Petra Veľkého a rovnako chýba väzba tohto priestoru s návštevou ruského cára v Bratislave.“ (cit. zápisnica z 26. 3. 2014). Mesto však nie je vlastníkom ani správcom tabule. Môže sa oprieť len o spomínané odporučenie odbornej komisie, ale nemôže s tabuľou narábať, ani ju odstrániť z fasády. Zriaďovateľom múzea je Ministerstvo kultúry SR a podľa pamiatkarov mala byť tabuľa na budove umiestnená iba dočasne. Dňa 26. marca 2024 však uplynulo desať rokov od odhalenia, preto už nemožno hovoriť o dočasnosti. Dôvody na odstránenie nevhodnej tabule z fasády múzea stále platia.         

ZD

Stav výskumu ku dňu 29. 3. 2024.


Autorstvo


Roky

  • 2014 – realizácia

Druh

Materiál

bronz

Technika

odlievanie, tvarovanie, patinovanie

Rozmer

nezistené

Značenie

vpravo dolu A. BENCE

Stav

  • zachovalý
Na fasádu v roku 2014 osadili tabuľu z patinovanej sadry, ktorú mali neskôr nahradiť bronzovým odliatkom.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).
  • Budova SNM je národná kultúrna pamiatka evidovaná v ÚZPF. Pamätná tabuľa nie je súčasťou objektovej skladby NKP.

Vlastník

  • nezistený

Správca

  • nezistený

Adresa

Vajanského nábrežie 2

Bližšie informácie o lokalite

na bočnej fasáde sídelnej budovy SNM, nárožie Vajanského nábrežia a Fajnorovho nábrežia

GPS

48.1401290, 17.1129500

Číslo parcely

222

Ďalšie diela v okolí

Fontána s keramickými stĺpmi

Ľubomír Titl, Ambróz Pajdlhauser 1968 – 1969

Pomník Tomáša Garrigua Masaryka

Ladislav Šaloun 1922 – 1924

Pamätník československej štátnosti

Ivan Salay, Jozef Porubovič, Bohumil Kafka, Ladislav Šaloun 1987 – 1988

Pamätník Dunajskej flotily

Juraj Hovorka 1970