Dunajská flotila bola počas II. svetovej vojny vojenskou jednotkou Červenej armády. Podieľala sa na oslobodzovaní krajín pozdĺž toku Dunaja od ústia v Čiernom mori až po Rakúsko (Viedeň).
Pamätník má symbolický tvar pripomínajúci kýl lode. Pôvodná idea bola, že dielo bude mať podobu lodnej provy s figúrou námorníka, pričom bude čiastočne ponorené v Dunaji. Tento nápad však bol príliš grandiózny a v danej polohe dunajského prístavu nebol realizovateľný.
Kónický pamätník s plastickým vlysom evokujúcim tok rieky má v prednej časti nápis v slovenskom a ruskom jazyku. Podobne ako v ďalších dobových dielach toho typu sa aj tu nachádza historická chyba, keď namiesto Červenej armády (oficiálny názov do októbra 1946) je uvedená Sovietska armáda.
Pamätník je osadený na nárožnom trojuholníkovom pozemku vedľa budovy Osobného prístavu z roku 1967, ktorú navrhla architektka Valéria Triznová. Súčasťou kompozície je aj päť nízkych valcovitých stĺpikov. Svojim tvarom a umiestnením pripomínajú takzvané „bitvy“, nábrežné stĺpiky slúžiace na vyväzovanie lodí. Celé výtvarno-architektonické riešenie diela je teda spojené so symbolikou lodí, plavby a rieky Dunaj.
ZD
Stav výskumu k 30. 6. 2023.