Historickú budovu Slovenského národného divadla (SND) od architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera otvorili v roku 1886. Najprv slúžila ako mestské divadlo. V roku 1920 sa stala sídlom SND. V priebehu 20. storočia budovu viackrát upravovali a prispôsobovali meniacim sa nárokom. To ale nestačilo, a preto sa po dlhších projektových prípravách nakoniec v rokoch 1969 až 1972 zrealizovala rekonštrukcia historickej budovy a k nej priliehajúca moderná prístavba podľa návrhu architekta R. Hirtha (Stavoprojekt Bratislava).
Architekt vybral ako obkladový materiál prístavby SND biely spišský travertín. Už vo fáze návrhu spolupracoval so sochárom A. Goliašom. V rovnakom duchu autori navrhli aj travertínovú deliacu stenu s reliéfmi z oboch strán, ktorá vizuálne a prevádzkovo oddeľuje služobný vstupný priestor do prístavby SND od Komenského námestia. Hoci stena na úrovni prízemia pôsobí ako samostatný objekt a dekoratívny prvok námestia, v skutočnosti je integrálnou súčasťou prístavby SND so zakomponovaným nenápadným vstupom do podzemných priestorov SND.
Asymetricky umiestnený reliéf od A. Goliaša je obojstranný a vytvorený obdobne ako veľkorozmerné reliéfy na bočných fasádach prístavby SND. Otvor v reliéfe ponúka priehľad na druhú stranu. Architekt a sochár tak z utilitárnej deliacej steny vytvorili zaujímavé dielo korešpondujúce so vzhľadom mohutnej prístavby SND a zároveň dotvárajúce verejný priestor Komenského námestia. Na škodu veci však stena s reliéfmi je neudržiavaná a viac vystavená mechanickému poškodeniu či vandalizmu. Preto je v horšom stave než súvisiace reliéfy na fasáde.
ZD
Stav výskumu k 30. 4. 2023.