Slavín – pamätník sovietskych vojakov padlých počas 2. sv. vojny na území západného Slovenska – postavili v rokoch 1957 až 1960. Slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta armádou bývalého Sovietskeho zväzu. Stavbu pamätníka realizovali v päťdesiatych rokoch 20. storočia v období nástupu komunistického režimu a tvrdej propagandy. V tom čase vznikli na území Slovenska najväčšie pamätníkove areály venované Červenej armáde (Svidník a Liptovský Mikuláš).
Autorom architektonickej koncepcie bol slovenský sochár a architekt Ján Svetlík, ktorého návrh zvíťazil v treťom kole súťaže na stavbu pamätníka. Už od počiatku sa počítalo s bohatým sochárskym dotvorením, a tak architekt spolupracoval s kolektívom sochárov – Tiborom Bartfayom, Jozefom Kostkom, Rudolfom Pribišom, Jánom Kulichom, Ladislavom Snopekom, Alexandrom Trizuljakom, Jurajom Krénom a Deziderom Castiglionem.
Architektúru pomníka tvoria tri kompozične navzájom prepojené časti – južný nástupný priestor s mohutným schodiskom, plocha cintorína v strede a samotný pamätník na severe. Čelnú stenu nástupného schodiska zdobí žulový reliéf Prísaha na bojovú zástavu od L. Snopeka. Priestor, ktorým sa prechádza ku hrobom, zdobia dve súsošia od J. Kostku: Vďaka a Odovzdávanie vencov.
Dominantným prvkom Slavína je pamätník postavený na vyvýšenej plošine. Prístupný je schodiskom na bokoch s dvoma súsošiami – vľavo Nad hrobom spolubojovníka od T. Bartfaya a vpravo Po boji od J. Kulicha. Vstup do obradnej siene zdobia dvojkrídlové dvere s reliéfnou figurálnou výzdobou od R. Pribiša. Z budovy siene vyrastá vysoký, smerom nahor sa zužujúci hranolový obelisk zavŕšený sochou Víťazstvo od A. Trizuljaka.
Sochárske dotvorenie malo dopĺňať a podporovať hlavné myšlienky pamätníka – oslavu hrdinstva Červenej armády a vďačnosť československého ľudu. Sochy námetmi zachytávajú akt boja aj vojnových útrap a smerujú k oslave víťazstva.
Autorom úvodného diela Slavína je L. Snopek. Reliéf Prísaha na bojovú zástavu zobrazuje symbolicky akt pred začiatkom boja. Pomerne plošnú scénu v jednom pláne s neutrálnym pozadím tvorí päť ruských vojakov oblečených do uniforiem so zbraňami v ruke, ktorí vzdávajú hold vojenskej štandarde. Tú drží druhý vojak sprava a ďalší vojak, stojaci oproti nemu, ju bozkáva.
Vľavo od reliéfu je nápis Večná sláva hrdinom, ktorí padli v bojoch za slobodu a nezávislosť našej vlasti! Na pravej strane je tento nápis v ruštine.
ZZ
Stav výskumu k 30. 6. 2023.