Umenie mesta Bratislavy


Reliéf Dom zeleniny a ovocia

Reliéf je osadený na priečelí bývalého Domu zeleniny a ovocia „Poľnohospodár“, hovorovo nazývaného Skleník. Idea výstavby čiastočne typizovaných veľkopredajní vznikla v Družstevnom zásobovacom podniku Praha. Od konca sedemdesiatych rokov 20. storočia sa projektovali pre viaceré mestá v bývalom Československu. V každom meste však exteriéry aj interiéry architektonicky a výtvarne dotvorili inak. Na objekt v Dúbravke architekti Anton Mathia a Ivan Bilik navrhli tmavohnedý kameninový obklad a uličnú fasádu bezrámovo zasklenú hnedým spektrofloatom zo Sklounionu Teplice.

Budovu postavili v roku 1980 v rekordnom čase a keramický reliéf nainštalovali v roku 1981. Autori sa pri jeho návrhu prispôsobili zemitým farbám obkladu aj skleného plášťa budovy a reliéf komponovali v škále terakotových odtieňov.

Po zrušení Domu zeleniny a ovocia boli v budove rôzne prevádzky a jej elegantný vzhľad narušili veľkoplošné reklamy. Hodnotné časti interiérov (reštaurácia, bar, lobby) zmizli už dávnejšie. Patentované plavené sklo spektrofloat sa od sedemdesiatych rokov používalo v architektúre aj vo výtvarnej sklárskej tvorbe. V súčasnosti sa už nevyrába, o to vzácnejší je dnes plášť budovy vytvorený kombináciou špeciálneho skla a keramiky.

Súčasný vlastník plánoval budovu zbúrať a nahradiť 17-podlažnou bytovkou, projekt nerealizoval a budovu nechal chátrať. Ohrozený je teda nielen keramický reliéf. Na území Bratislavy ide pritom o jedinečný príklad komplexného architektonicko-výtvarného diela z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.

Poznámka: V lete 2022 GMB oslovila Miestny úrad v Dúbravke kvôli zabezpečeniu budovy, o ktorú sa jej majiteľ nestará. Rozbitú časť fasády následne prekryli drevotrieskovou platňou. Išlo však len o provizórne riešenie, ktoré nezastavilo devastáciu objektu.

Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.

ZD


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1981 – realizácia

Druh

Materiál

pálená hlina, glazúra, terakota

Technika

pálenie, glazovanie, mozaika

Rozmer

v. približne 1 300 cm, š. 300 cm, h. 5 – 10 cm

Značenie

vpravo dolu R. MAJDLEN, I. BILIK

Stav

  • zachovalý, neudržiavaný
Budova je opustená a nestrážená, časť sklenej fasády je rozbitá.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • nezistené

Vlastník

  • WEON Group (posledný zistený)

Správca

  • SKLENÍK, spol. s. r. o. (posledný zistený)

Adresa

Hanulova 3

Bližšie informácie o lokalite

vo svahu nad zastávkou MHD "Záluhy"

GPS

48.1791860, 17.0432300

Číslo parcely

2372/1 JBK TRADE

Ďalšie diela v okolí

Kvetinová spomienka

Ladislav Gajdoš 1981

Deliaca stena

Peter Sulík 1982

Manželstvo

Ladislava Snopeková 1980

Dievča s knihou

Teodor Baník 1980