Reliéf je osadený na priečelí bývalého Domu zeleniny a ovocia „Poľnohospodár“, hovorovo nazývaného Skleník. Idea výstavby čiastočne typizovaných veľkopredajní vznikla v Družstevnom zásobovacom podniku Praha. Od konca sedemdesiatych rokov 20. storočia sa projektovali pre viaceré mestá v bývalom Československu. V každom meste však exteriéry aj interiéry architektonicky a výtvarne dotvorili inak. Na objekt v Dúbravke architekti Anton Mathia a Ivan Bilik navrhli tmavohnedý kameninový obklad a uličnú fasádu bezrámovo zasklenú hnedým spektrofloatom zo Sklounionu Teplice.
Budovu postavili v roku 1980 v rekordnom čase a keramický reliéf nainštalovali v roku 1981. Autori sa pri jeho návrhu prispôsobili zemitým farbám obkladu aj skleného plášťa budovy a reliéf komponovali v škále terakotových odtieňov.
Po zrušení Domu zeleniny a ovocia boli v budove rôzne prevádzky a jej elegantný vzhľad narušili veľkoplošné reklamy. Hodnotné časti interiérov (reštaurácia, bar, lobby) zmizli už dávnejšie. Patentované plavené sklo spektrofloat sa od sedemdesiatych rokov používalo v architektúre aj vo výtvarnej sklárskej tvorbe. V súčasnosti sa už nevyrába, o to vzácnejší je dnes plášť budovy vytvorený kombináciou špeciálneho skla a keramiky.
Súčasný vlastník plánoval budovu zbúrať a nahradiť 17-podlažnou bytovkou, projekt nerealizoval a budovu nechal chátrať. Ohrozený je teda nielen keramický reliéf. Na území Bratislavy ide pritom o jedinečný príklad komplexného architektonicko-výtvarného diela z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.
Poznámka: V lete 2022 GMB oslovila Miestny úrad v Dúbravke kvôli zabezpečeniu budovy, o ktorú sa jej majiteľ nestará. Rozbitú časť fasády následne prekryli drevotrieskovou platňou. Išlo však len o provizórne riešenie, ktoré nezastavilo devastáciu objektu.
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.
ZD