Umenie mesta Bratislavy


Biatec

Pred hlavným portálom budovy Národnej banky Slovenska (NBS) na ulici Imricha Karvaša stojí bronzová plastika, ktorej predná strana predstavuje zväčšenú voľnú repliku keltskej mince typu biatek komponovanú ako tzv. vysoký reliéf. Tieto mince razili počas 1. storočia pred n. l. aj na území nášho mesta a stali sa inšpiráciou pri tvorbe loga NBS i pri stvárnení niekdajšej päťkorunovej mince. V strede plastiky je cválajúci kôň s čiastočne štylizovanou, ale realistickou postavou jazdca, ktorý má hlavu ozdobenú vavrínovým vencom a v pravici, okrášlenej náramkom, drží halúzku s tromi lipovými listami. Pod týmto výjavom je umiestnená zhora i zdola orámovaná nápisová páska s mohutnými plasticky stvárnenými majuskulnými písmenami BIATEC.

Na takmer plochej zadnej strane sa vyníma veľký plastický ornament údajne zobrazujúci štylizovanú hlavu Kelta a pod tým plastický trojriadkový majuskulný nápis:

 

BIATEC VLÁDCA KELTOV

NA ÚZEMÍ BRATISLAVY

SÚČASNÍK JULIA CAESARA.

Nižšie vyryté majuskulné znaky 1 · ST · PR · N · L · predstavujú skratku slov „1. storočie pred naším letopočtom“.

 

„Mincu“ podopiera trojboká bronzová noha vyrastajúca z dvojstupňového bieleho betónového podstavca tvoreného štvorcovou platňou a užším valcom. Na prvom stupni podstavca je vpredu umiestnená obdĺžniková nápisová tabuľa z čierneho mramoru s bielym textom:

 

Európsky rok medzikultúrneho dialógu 2008

BIATEC - prvá minca razená v 1. storočí p.n.l. na území súčasnej Bratislavy bola platidlom na keltskej časti teritória Európy.

Euro - spoločná európska mena začala platiť na Slovensku 1.1.2009.

Občianske združenie Spoločnosť Ferdinanda Martinenga v predvečer vstupu Slovenskej republiky do eurozóny inštalovala plastiku Biatec, dielo akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej, ktoré dvadsať rokov čakalo na svoju príležitosť.

Nezištnú pomoc poskytli: Národná banka Slovenska, Magistrát hl. m. Bratislavy, Mramor, Galéria mesta Bratislavy, Felbermayr, N-Stav, Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave.

Pod nápisom nasleduje zoznam dvadsiatich piatich mien sponzorov, pričom v ľavej časti tabule sa nachádzajú logá Európskej únie (s nápisom HUMANITAS SOLIDARITAS) a bratislavskej Spoločnosti Ferdinanda Martinenga.

Uvedený text napovedá, že model tohto diela zhotovila Ľudmila Cvengrošová už v roku 1988; stalo sa tak na objednávku mesta Bratislava. Po odliatí odovzdali bronzovú plastiku, ktorá mala akcentovať návršie Bratislavského hradu, mestu v roku 1990, ale namiesto inštalácie smerovala do depozitu. Vo verejnom priestore sa dielo objavilo až neskôr: k slávnostnému odhaleniu došlo 12. decembra 2008. Osadenie pred budovu NBS inicioval Peter Kurhajec, predseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga. Plastika má symbolizovať prechod od starej meny (slovenská koruna) k novej (euro).

PB

Stav výskumu ku dňu 22. 12. 2023.


Autorstvo


Roky

  • 1988 – model
  • 2008 – osadenie

Druh

Materiál

bronz, betón, mramor, kameň

Technika

odlievanie, brúsenie, leštenie, rezanie, gravírovanie

Rozmer

Plastika – š. približne 317 cm, v. približne 349 cm; valcový podstavec – v. 26 cm; nápisová tabuľa – 74 × 28 × 2 cm

Značenie

Na prednej strane plastiky je v pravom dolnom kvadrante (nad písmenami mena BIATEC) vyrytý majuskulný nápis uvádzajúci priezvisko autorky a skratku roku, v ktorom vznikol model: „CVENGROŠOVÁ 88“.

Stav

  • zachovalý, udržiavaný

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Generálny investor Bratislavy (GIB)

Adresa

ulica Imricha Karvaša

Bližšie informácie o lokalite

v okrasnom záhone pred budovou ústredia Národnej banky Slovenska

GPS

48.1529420, 17.1141950

Číslo parcely

8073/3

Ďalšie diela v okolí

Fontána Družba – Kvet lipy

Karol Lacko, Virgil Droppa st., Juraj Hlavica 1978 – 1980

Tiron IV.

Betty Gold 2002

Alegória Medicíny

Rudolf Pribiš 1961

Pomník Karla Kryla

František (Fero) Guldan 1997