Obľúbeným, opakovane sa vyskytujúcim motívom v tvorbe Ludwika Korkoša bola dvojica zhovárajúcich sa sediacich žien so symbolickými atribútmi. Väčšinou nešlo o zobrazenie konkrétneho subjektu, ale skôr o zachytenie archetypu slovenskej ženy, transcendovanej do roviny alegorickej postavy. S podobným zámerom pristúpil aj k spracovaniu súsošia pre veľké átrium Stavebnej fakulty STU, ktoré je osadené na ortogonálnom podstavci v rámci vydláždenej plochy oddychového priestoru.
Súsošie zobrazuje dve ženské postavy zahalené do tradičného ľudového odevu s čepcami na hlavách. V rukách držia ratolesť – symbol mieru – a stávajú sa tak prostriedkom na vyjadrenie všeobecnej idey mieru. Napriek tomu, že socha je ukotvená v tradicionalizme, z formálnej stránky sa na figúrach prejavila invenčná práca s geometrickou štylizáciou. Kubizujúca forma prejavujúca sa fazetovanými plochami a ostrými hranami vychádza z inšpirácie ľudovou rezbárskou tradíciou. Spodný okraj sukne ženskej figúry nesie nápis: ODLIEVALI UR BRATISLAVA 1976.
Stavebná fakulta STU (SVŠT) sa realizovala medzi rokmi 1963 – 1974 podľa projektu O. Černého. Nízky objekt s dvoma átriami nadväzoval na Strojnícku fakultu od prof. M. Kusého, pričom stavebnou dominantou celku sa stala výšková budova pre katedry. Aj výstavbou Stavebnej fakulty sa podarilo uzavrieť univerzitný areál STU zo strany dnešného Námestia Slobody a Ulice Imricha Karvaša a vytvoriť spoločné vnútorné nádvorie, ktoré, žiaľ, v súčasnosti slúži ako parkovisko a skladisko, a jeho potenciál nie je naplno využitý.
NB
Stav výskumu ku dňu 28. 06. 2024.