Umenie mesta Bratislavy


Pijúce holubice

Ambróz Balážik / 1981 – 1982

Súčasťou rozsiahlej obnovy Sadu Janka Kráľa, ktorú v rokoch 1977 – 1983 navrhol a realizoval popredný záhradný architekt Alfonz Torma (1934 – 2013) bola aj monumentálna fontána v juhovýchodnom cípe parku. Kruhový priestor, ktorý fontánu vymedzuje, súvisí s dvanástimi odpočívadlami rovnakého kruhového pôdorysu nepravidelne rozloženými v parku. Väčšinu sochárskych diel osadených pri obnove vytvoril Rastislav Ján Miklánek, ktorý mal pôvodne realizovať aj fontánu. Vzhľadom na rozsah prác a nedostatok času R. J. Miklánek oslovil svojho kolegu, málo známeho sochára a dizajnéra Ambróza Balážika (1949). Ten bol absolventom oddelenia tvarovania priemyselných výrobkov, ktoré viedol Václav Kautman st.

R. J. Miklánek s A. Balážikom spolupracovali na viacerých dielach už od druhej polovice 70. rokov 20. storočia. Do návrhu fontány však výraznejšie zasahoval najmä A. Torma, ktorý napr. od autora požadoval kaskádovito reliéfne poňatý povrch nádrže či určil tvar fontány vymedzením pôdorysu odpočívadla.

Fontána je súčasťou odpočívadla kruhového pôdorysu ohraničeného nízkym betónovým múrom s drevenou lavicou čiastočne doplnenou operadlom. Rozsiahla plocha odpočívadla je súvisle vydláždená travertínovými platňami. V jej strede sa nachádza fontána s nádržou kruhového pôdorysu, lemovaná nízkym soklom so širokým parapetom s kamenným obkladom. Ústredným motívom fontány sú tri silno geometricky štylizované pijúce holubice, ktoré sú koncentricky usporiadané na okraji kalichovitej, v hornej časti sploštenej nádoby, ku ktorej sa otáčajú a z ktorej pijú. V strede nádoby sa nachádza dýza, z ktorej striekala voda až do výšky 5 m. Monumentálne holubice majú rovnaký tvar aj veľkosť. Vtáky sú v maximálnej miere štylizované, vyabstrahované do podoby symbolu, zachytené vo výraznom pohybe – zakláňajú hlavy smerom dozadu. Spolu s nádobou stoja v centre plytkého kruhového bazénu s reliéfne poňatým dnom. Reliéf z bieleho betónu na dne bazéna zobrazuje dekoratívne vyabstrahované teriomorfné a florálne koncentricky usporiadané motívy, ktoré vytvárajú nízke kaskády, po ktorých tečie voda. Doplnené sú kruhovými otvormi určenými pre sústavu ďalších dýz umiestnených po obvode nádrže.

Riešenie fontány s centrálne komponovaným dielom a dýzou predstavuje klasický typ dekoratívnych fontán, ktorý v rozličných variáciách nájdeme v Bratislave (napr. viaceré fontány P. Mikšíka) i na celom území Slovenska. Originálne reliéfne zvrásnené dno nádrže je zaujímavé a výnimočné výtvarné riešenie. Podobne poňal v roku 2007 kaskádovú fontánu pred SND Peter Roller.

 

PK

Stav výskumu ku dňu 6. 8. 2024.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1981 – 1982 – realizácia

Druh

Materiál

hydronálium, betón, biely betón, travertín

Technika

modelovanie, odlievanie

Rozmer

priemer nádrže 1 490 cm, výška plastiky 300 cm, šírka plastiky 250 cm

Značenie

nie je

Stav

  • zachovalý
  • nefunkčný
Fontána je nefunkčná, bez výraznejších poškodení, plastika je posprejovaná, inak dobre zachovaná.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Dielo sa nachádza na území národnej kultúrnej pamiatky evidovanej v ÚZPF pod č. 321 (Park mestský s areálom).
  • Pamätihodnosť MČ Petržalka.

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Adresa

Krasovského ul.

Bližšie informácie o lokalite

fontána sa nachádza v juhovýchodnom cípe parku medzi vegetáciou, uprostred vydláždeného odpočívadla kruhového pôdorysu. Plocha je orámovaná nízkym múrom s drevenou lavicou

GPS

48.1335422, 17.1116180

Číslo parcely

5176

Ďalšie diela v okolí

Zverokruh – Škorpión

Rastislav Miklánek 1977 – 1981

Pomník Janka Kráľa

František Gibala 1960 – 1964

Protokolárne miesto SR – Hrob neznámeho vojaka

Marek Kvetan 2022

Pamätník Dunajskej flotily

Juraj Hovorka 1970