Umenie mesta Bratislavy


Zverokruh – Ryby

Rastislav Miklánek / 1977 – 1981

Socha guľového tvaru sa nachádza uprostred veľkoryso koncipovaného kruhového odpočívadla v južnej časti Sadu Janka Kráľa, v blízkosti fontány Holubice od A. Balážika. Je súčasťou súboru dvanástich rovnako veľkých guľových sôch zobrazujúcich 12 znamení zvieratníka (zverokruhu). Podľa pôvodného libreta malo týchto 12 diel symbolizovať jednotlivé mesiace roka.  

Dielo z červeného andezitu z lokálneho ložiska v Dobrej Nive má tvar gule, ktorá je v hornej časti skosená a zároveň mierne šikmo vyosená. Na skosenej časti orientovanej smerom ku komunikácii (t. j. k prichádzajúcim návštevníkom) je nízky reliéf zobrazujúci symbol astrologického znamenia Rýb. Symbolizuje mesiac marec. Dve oproti sebe plávajúce ryby vypĺňajú takmer celú plochu reliéfu. Komponované sú symetricky na stredovú os, telá rýb sa v strednej časti čiastočne prekrývajú. Námet je silno štylizovaný, poňatý symbolicky a pôsobí výrazne graficky. Formy sú redukované na niekoľko pomerne hrubých obrysových línií. Expresívnejšie je poňatá mäkko organicky tvarovaná plocha reliéfu, pričom jednotlivé jej časti majú mierne odlišnú hĺbku, čo sa výraznejšie prejavuje aj v reze na leme reliéfu. Mäkká modelácia pozadia plynulo a rafinovane nadväzuje na samotné línie námetu. Celá plocha reliéfu je leštená, čo kontrastuje so zvyšným štruktúrovaným povrchom gule s priznanými stopami kamenárskych dlát. Aj v tomto prípade je námet ľahko čitateľný. 

Stvárnenie reliéfu korešponduje s ostatnými dielami zo súboru zvieratníka. V tomto prípade je výraznejšie premodelované pozadie. Diela zároveň slúžia aj ako orientačné body v rozsiahlom parku. 

Socha je umiestnená približne v strede rozsiahleho odpočívadla kruhového pôdorysu. Odpočívadlo lemuje nízky múr z bieleho betónu, prerušený smerom ku komunikácii. Na vnútornej strane je múr doplnený súvislým radom nízkej drevenej lavice s operadlami. Celý priestor pred lavicou je vydláždený pásom čadičovej dlažby, sochu rámcuje kruhový výsek prírodného terénu s vegetáciou. Jednotlivé odpočívadlá sú nepravidelne rozmiestnené okolo centrálne zatrávnenej plochy so solitérnymi drevinami. Vytvárajú premyslený systém, aby pri zvýšenej návštevnosti nedochádzalo k prehusteniu niektorých častí návštevníkmi a boli vytvorené podmienky pre ich rovnomerné rozptýlenie.  

Sochársku výzdobu parku vytvoril J. R. Miklánek, podieľal sa na nej aj sochár a dizajnér A. Balážik, autorom celého konceptu je A. Torma, ktorý určil aj definitívnu podobu a námety sochárskych diel. Z pôvodne plánovaných ôsmich sôch významných národných dejateľov sa však nerealizovala ani jedna.

PK

Stav výskumu ku dňu 16. 06. 2025.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1977 – 1981 – realizácia

Druh

Materiál

kameň, červený andezit, betón, železo

Technika

tesanie, brúsenie, leštenie

Rozmer

v. 94 cm, priemer 79 cm

Značenie

nie je

Stav

  • zachovalý
Celkový stav diela je dobrý, stav múrika a dlažby odpočívadla je dobrý.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Pamätihodnosť MČ Petržalka.
  • Dielo sa nachádza na území národnej kultúrnej pamiatky Sad Janka Kráľa a Tyršovo nábrežie evidovanej v ÚZPF pod č. 321 (Park mestský s areálom).

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Marianum

Adresa

Viedenská cesta

Bližšie informácie o lokalite

diela sa nachádza na odpočívadle v južnej časti parku

GPS

48.1339400, 17.1119090

Číslo parcely

5166

Ďalšie diela v okolí

Pijúce holubice

Ambróz Balážik 1981 – 1982

Symbol bývalého rozária

Rastislav Miklánek 1977 – 1981

Zverokruh – Baran

Rastislav Miklánek 1977 – 1981

Zverokruh – Vodnár

Rastislav Miklánek 1977 – 1981