Starogrécky boh lekárstva Asklépios (latinsky Aesculapius), bol mýtickým synom boha Apolóna a jeho milenky Korónidy. Pravdepodobne sa jednalo o skutočného lekára, ktorý žil v 12. storočí pred naším letopočtom a až oveľa neskôr ho v antickom Grécku povýšili do božskej pozície. Tradične býva zobrazovaný ako starý muž s typickými atribútmi: palicou s hadom (alebo červom) a miskou.
Plochý alegorický reliéf je osadený na juhovýchodnej fasáde polikliniky na Mýtnej ulici č. 5. Netradične zobrazuje namiesto starého muža mladú ženu s obomi Asklépiovými atribútmi. Je možné, že autor takto chcel do reliéfu zakomponovať aj mýtické Asklépiove dcéry – bohyňu čistoty Hygieu a bohyňu liečenia Panaceu.
Mladá žena je stvárnená z profilu. V pokľaku drží v ohnutej pravej ruke misku. Ľavú ruku má spustenú vedľa tela, v nej drží symbolickú Asklépiovu palicu.
Z dejín umenia poznáme mnoho príkladov, keď sa vedy a umenia zobrazovali ako ženské postavy s typickými atribútmi. Tu môžeme hľadať inšpiračné zdroje tvorby sochára Rudolfa Pribiša.
ZZ, ZD
Stav výskumu k 30. 6. 2023.