Pomník Jánovi Langošovi (1946 — 2006), kľúčovej osobnosti slovenského disentu, zakladateľovi Ústavu pamäti národa, aktívnemu členovi hnutia Verejnosť proti násiliu a ministrovi vnútra ČSFR v rokoch 1990 a 1992, vytvoril sochár J. Hoffstädter. Skladá sa z pozdĺžnej bronzovej pamätnej tabule s dekoratívnym ohnutím na okraji evokujúcim listy knihy. Spodná časť tabule obsahuje údaje o živote Jána Langoša, pod ňou je konzola slúžiaca na zavesenie venca. V hornej časti je umiestnený portrét vo vysokom reliéfe. Detailne vymodelovaná realistická podobizeň s určitou mierou idealizácie zachytáva Langoša z trištvrte profilu. Pohybový motív, pootočenie hlavy do strany, ako aj rozopnutá košeľa a jemný náznak úsmevu na tvári sa podieľajú na ležérnom vyznení celku. Pamätná tabuľa s reliéfom je pripevnená na kvádrovej stéle, ktorú tvoria dva na seba položené travertínové bloky s našikmo skoseným vrchom.
Pamätnú tabuľu osadili už v roku 2007 priamo na fasáde pri vstupných dverách vtedajšieho objektu Ústavu pamäti národa (ÚPN) na Námestí SNP. Budova sa následne stala sídlom Najvyššieho súdu SR, ktorý dal objekt rekonštruovať a tabuľu zvesiť. Po naliehaní Nadácie Jána Langoša došlo v roku 2010 k znovuodhaleniu pomníka. Tabuľa s reliéfom sa však už nedala vrátiť späť na pôvodné miesto na fasáde, a preto ju pripevnili na vertikálny pilier, ktorý osadili na vydláždenú kamennú plochu chodníka pred samotnú budovu, kde sa nachádza dodnes.
Budova, pôvodné postavená koncom tridsiatych rokov 20. storočia podľa projektu Jindřicha Merganca ako banka, má obklad z bieleho travertínu. Rovnaký materiál sa použil aj na kamennej časti pomníka Jána Langoša.
NB
Stav výskumu ku dňu 5. 2. 2024.