Umenie mesta Bratislavy


Laurinská brána

Takzvané vnútorné opevnenie Prešporka pozostávalo z priekop, parkanového múru, parkanu, hlavného hradobného múru, bášt a štyroch brán – Michalskej, Vydrickej, Laurinskej (Vavrineckej) a Rybárskej. Okrem Michalskej boli všetky brány asanované; k tomuto urbanisticko-architektonickému zásahu došlo na prelome tretej a štvrtej štvrtiny 18. storočia.

Miesta, kde odstránené brány kedysi stáli a kde sa dodnes nachádzajú ich podzemné zvyšky, sú akcentované plastickými kovovými pamätnými tabuľami osadenými v dlažbe príslušných ulíc. Kamennými platňami obrúbená tabuľa na Laurinskej ulici pred budovou Divadla P. O. Hviezdoslava obsahuje dvojité orámovanie, erb Bratislavy a majuskulno-minuskulný informačný text:

LAURINSKÁ BRÁNA

Bránu mestského opevnenia s vežou

a predbráním postavili na tomto mieste

v 13. storočí.

Zbúrali ju v roku 1778.

*

Themunicipalfortification gate with

tower and foregatewasbuilt on this

place in the 13th century. Itwaspulled

down in 1778.

Niekoľko metrov odtiaľ visí vo vzduchu – pomocou ôsmich kotviacich lán upnutých do fasád okolitých budov – „levitujúca“ veľká bránová padacia mreža v tvare obdĺžnika, pozostávajúca z ôsmich vodorovných a siedmich zvislých brvien zhotovených z nehrdzavejúcej ocele. Všetky miesta prienikov jednotlivých brvien sú doplnené napodobeninami hlavičiek nitov. Prostredné brvná však neprechádzajú naprieč celou mrežou, keďže jej stred akcentuje farebná, čiastočne priesvitná štvorcová plexisklová či sklená tabuľa s erbom Bratislavy: na červenom pozadí sa vyníma biela hradba s bránou a povytiahnutou padacou mrežou, cimburím i troma vežami zavŕšenými žltými strechami. Všetky ukončenia brvien „levitujúcej “ mreže sú „tupé“ okrem dolných koncov zvislých brvien, ktoré majú typické hroty.

Dlažbu pod mrežou dopĺňa – korešpondujúc s osami jednotlivých zvislých brvien – sedem bodových osvetľovacích telies. Rovnakými telesami sa prezentuje poloha niekdajšieho mosta pred bránou (smerom k Dunajskej ulici).

Umiestnenie opísaných prvkov, navrhnutých v ateliéri Bogár Králik Urban, nadviazalo na komplexnú obnovu pešej zóny a príslušný archeologický výskum tejto brány a jej okolia. Osvetlenie nainštalovali roku 1998, mrežu o rok neskôr. Ako zaujímavosť uvádzame, že predtým sa počítalo s horným okrajom mreže v tvare lomeného oblúka, väčším erbom mesta, so zvýraznením pôdorysu brány prostredníctvom odlišnej dlažby, ale aj s laserovým lúčom smerujúcim k niekdajšej Vydrickej bráne, prezentovať sa mala i stredoveká studňa objavená v blízkosti Divadla P. O. Hviezdoslava atď.

PB

Stav výskumu ku dňu 22. 12. 2023.


Autorstvo


Roky

  • 1998 – 1999 – realizácia

Druh

Materiál

kov, oceľ, sklo, kameň

Technika

rezanie, zváranie, brúsenie, leštenie, odlievanie

Rozmer

nezistené

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, neudržiavaný
  • poškodený
Tabuľa s erbom Bratislavy je prasknutá, osvetlenie zabudované v dlažbe nefunguje.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Poloha na území Pamiatkovej zóny Bratislava – centrálna mestská oblasť.

Vlastník

  • nezistený

Správca

  • nezistený

Adresa

Laurinská ulica

Bližšie informácie o lokalite

pred budovou Divadla P. O. Hviezdoslava

GPS

48.1440310, 17.1117170

Číslo parcely

21388/1

Ďalšie diela v okolí

Činohra a Balet

František Draškovič 1953

Symbol farmácie

Jozef Barinka 1981

Picia fontánka

Alexander Bilkovič 1988

Pomník Jána Langoša

Ján Hoffstädter 2007