Pamätnú tabuľu na fasáde komplexu nemocnice a kláštora rehole milosrdných bratov osadili pri príležitosti 17. výročia Nežnej revolúcie. Symbolicky ju umiestnili in situ na Námestí SNP, hlavnom zhromažďovacom priestore počas novembrových udalostí Nežnej revolúcie v roku 1989.
Do kamennej tabule je vytesaný citát v úvodzovkách „Len ten, kto si slobodu vybojoval, je jej hoden“, na ktorý ďalej nadväzuje text básnicky upravený Jánom Štrasserom: Na tomto mieste sme sa v novembri 1989 rozhodli vziať zodpovednosť za budúcnosť do svojich rúk. Rozhodli sme sa skoncovať s komunizmom a nastoliť slobodu a demokraciu. Nad tabuľou sa nachádzajú dve rovnomerné kamenné platne vyskladané do písmena V, čo vychádza z loga, resp. vizuálnej identity hnutia Verejnosť proti násiliu, navrhnutá grafickým dizajnérom K. Rosmánym. Súčasťou riešenia je aj vydláždený pás v asfaltovom chodníku doplnený zemným svietidlom upozorňujúci okoloidúcich na prítomnosť pamätnej tabule.
Politické hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) založené v roku 1989 sa zhostilo úlohy spísania požiadaviek na demokratizáciu pomerov v krajine, organizovalo občianske protesty za demokratický štát a iniciovalo revolučné dianie Nežnej revolúcie, ktoré vyústilo k odstráneniu komunistického režimu.
Udalosti Nežnej revolúcie pripomínajú aj ďalšie pamätné tabule v meste, napríklad na budove Umeleckej besedy slovenskej, na sídelnej budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí či na priečelí terajšieho Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na Dobrovičovej 12. Nápisové tabule tak sčasti suplujú absenciu ústredného pamätníka Nežnej revolúcie.
NB
Stav výskumu ku dňu 5. 2. 2024.