Spomienkové miesto Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odhalili v roku 2022 na Námestí SNP. Vzniklo v priestore, ktorý bol hlavným dejiskom masových občianskych protestov Za slušné Slovensko organizovaných po vražde mladého páru, kde sa spontánne vytvorilo pietne miesto na ich pamiatku.
Iniciatíva na založenie stáleho spomienkového miesta, resp. trvalého pomníka vzišla z aktivít vtedajšieho poslanca NR SR Kristiána Čekovského. Kontroverzným sa stalo rozhodnutie nevypísať otvorenú architektonicko-výtvarnú súťaž na podobu pomníka, ale zákazku na umelecké stvárnenie priamo zadať FAD STU, kde sa projekt dostal pod odborný dohľad M. Králika. Na výtvarných návrhoch pracovali študenti a študentky Ústavu dizajnu FAD STU v rámci semestrálnej práce. Konečný výber z predkladaných návrhov prebehol v internom procese úzkeho okruhu zapojených ľudí.
Samotné umelecké stvárnenie, napriek zapojeniu študentov, skôr pripomína realizácie z repertoára voľnej sochárskej tvorby M. Králika. Napríklad sochu In medias res (2013), umiestnenú v neďalekej Františkánskej záhrade, na ktorej autor použil obdobné výrazové prostriedky. V prípade pomníka išlo o zadanie umeleckého stvárnenia idey trhliny či praskliny. Autor sa priklonil k sugestívnej symbolickej forme a myšlienku vyjadril vo výtvarnej skratke dvomi oddelenými vertikálnymi segmentmi zloženými z pozváraných tenkých kovových platní. Abstraktná plastika, umiestnená medzi dvoma okennými osami na fasáde historickej budovy, sa kontinuálne tiahne cez sokel až na chodník v podobe plošného reliéfu zapusteného v zemi s citátom Jána Kuciaka: Neďakuj – pamätaj. Vrchná časť s viacerými perforáciami v hmote umožňuje nahliadnuť dovnútra plastického objemu a odkrýva ďalšiu materiálnu vrstvu tvorenú patinovanou oceľou. Súčasťou je aj tlmené nočné osvetlenie vychádzajúce zvnútra objektu.
NB
Stav výskumu ku dňu 28. 2. 2024.