Svätí Cyril (Konštrantín Filozof) a Metod prišli v roku 863 na Veľkú Moravu, aby na jej území šírili kresťanstvo a kultúru. Pred príchodom zostavili pre Slovanov písmo, ktoré je dnes známe ako hlaholika a do jazyka starých Slovanov preložili celú liturgiu aj časť Biblie. Počas pôsobenia rozvinuli mnohostrannú vieroučnú, organizačnú a kultúrnu činnosť. Založili cirkevné školy, veľké úsilie venovali najmä prekladom Svätého písma a liturgických kníh do jazyka Slovanov.
Autorom súsošia vierozvestcov je akad. soch. Stanislav Mikuš, autor niekoľkých pomníkových diel k cyrilometodskému odkazu (Prievidza) a portrétov národných dejateľov (A. Bernolák, Š. Moyzes). Pre Petržalku vytvoril viacero diel, napr. Zjednotenie a Ochranca na Daliborovom námestí či súsošie Klauni na Nobelovom námestí.
Súsošie realizované pre pohľad spredu pozostáva z dvoch mužských postáv umiestnených na spoločnom sokli. Svätci sú stvárnení v nadživotnej veľkosti. Vľavo stojí sv. Cyril. Tvár má lemovanú krátkymi vlasmi a bradou, telo oblečené do splývavého kňazského odevu s dlhými rukávmi. V rukách ohnutých v lakti, pred telom, drží stuhu s dvojjazyčným nápisom – hore v hlaholike, dole v slovenčine: NA POČIATKU BOLO SLOVO.
Starší brat, sv. Metod, stojí vpravo, je oblečený v mníšskom rúchu s insígniami biskupa. Na hlave má mitru, v rukách drží ako berlu biskupský vysoký dvojkríž, na ornáte má pálium – širokú stuhu zdobenú krížmi.
ZZ
Stav výskumu k 30. 12. 2024.