Umenie mesta Bratislavy


Rodina

Ján Vladimír Hučko / 1981 – 1982

Figurálne súsošie vytesal z bieleho vračanského vápenca J. V. Hučko, príslušník druhej generácie sochárskej rodiny usadenej v Bratislave. Bloková uzatvorená kompozícia zobrazuje realisticky stvárnenú rodinu. V mierne nadživotnej veľkosti autor zachytil kľačiaceho otca a oproti nemu sediacu matku s dieťaťom na kolenách. Obaja rodičia majú hlavy sklonené dole, čo zvýrazňuje uzatvorenosť kompozície, len dieťa zdvíha hlavu smerom hore k otcovi. Ich ťažké odevy poukazujú na príslušnosť k robotníckej triede. Témou rodiny sa autor zaoberal vo viacerých dielach. Veľmi podobne komponované i formálne poňaté súsošie sochár vytesal z vračanského vápenca aj pre Partizánske (1972).

Plastika je umiestnená v rekreačnej, parkovo upravenej zóne, pri neďalekej základnej škole sa nachádza socha Matka od J. Hovorku (kúsok od nej stálo prúdové cvičné lietadlo), smerom na juh vo vnútrobloku sú na detskom ihrisku hrové prvky od A. Bilkoviča.

Pomerne schematicky štylizované, ťažko pôsobiace, ale stále v podstate realistické formy sú pre tvorbu J. Hučka ml. z kameňa charakteristické. V podobnom duchu v Petržalke realizoval ešte dve diela: súsošie Pieseň mladosti na Kutlíkovej ulici a sochu komunistu nazvanú Oddanosť strane na Mamateyovej ulici.

Tradičná nukleárna, šťastná, zdravá a zdravo ideologicky uvedomelá (t. j. komunistická), najčastejšie robotnícka rodina patrila v rokoch 1948 – 1989 k hlavným témam výtvarného umenia. Uplatnenie našla okrem sídlisk v celom rade objektov rozličnej funkcie, osobitne od obdobia normalizácie. Popularita rodiny nepohasla ani v 80. rokoch 20. storočia, čo dokazuje aj socha od J. V. Hučka. Aj keď sa tento námet zdá neškodný, v danom kontexte do prostredia i do vedomia divákov nenápadne vnášal vládnucu ideológiu. Veľká a tradičná téma západného výtvarného umenia tak bola v neslobodnej spoločnosti vo väčšine prípadov transformovaná do vyprázdneného a nepresvedčivého klišé. Aj preto mnohé z diel zobrazujúce rodinu pôsobia svojím optimizmom skôr skľučujúco.

PK

Stav výskumu ku dňu 6. 8. 2024.


Autorstvo


Roky

  • 1981 – 1982 – realizácia

Druh

Materiál

vračanský vápenec, kameň, betón

Technika

tesanie, brúsenie, liatie

Rozmer

236 x 185 x 70 cm, sokel: betón (45 x 190 x 77 cm)

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, neudržiavaný
Plastika je dobre zachovaná, bez poškodenia. Povrch je znečistený riasou a exhalátmi, vyžaduje odborné očistenie. Sokel je v dobrom stave.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Pamätihodnosť MČ Petržalka.

Vlastník

  • nezistený

Správca

  • nezistený

Adresa

Hrobákova 3

Bližšie informácie o lokalite

Plastika voľne stojí v malom parčíku na rohu Osuského a Hrobákovej ulice. Je umiestnená na oceľobetónovom sokli na trávniku, dobre viditeľná a prístupná medzi vegetáciou

GPS

48.1184260, 17.1155570

Číslo parcely

1012

Ďalšie diela v okolí

Matka

Juraj Hovorka 1992

Cválajúce kone

Anna Kišáková 1977 – 1979

Mrak

Juraj Mihalík 1982

Detský svet

Ivan Vychlopen 1977 – 1978