Samuel Mikovíni, významný polyhistor slovenského pôvodu, sa venoval viacerým oblastiam vedy, techniky a umenia. Preslávil sa ako vynikajúci geograf a kartograf, rytec, ilustrátor, všestranný inžinier a zakladateľ banskej školy v Banskej Štiavnici, matematik, astronóm či vodohospodár.
Mikovíni sa pravdepodobne narodil v obci Ábelová. Viaceré zdroje uvádzajú rok narodenia 1700 alebo 1698, zriedkavejšie rok 1686 a miesto narodenia Cinobaňa-Turíčky. Zomrel v roku 1750 na neznámom mieste počas cesty medzi Banskou Štiavnicou a Trenčínom. Uvedené nejasnosti sú príčinou rozdielov v nápisoch na početných Mikovíniho pamätných tabuliach a pomníkoch, ktoré nájdeme na území Slovenska aj Maďarska.
Pomník Samuela Mikovíniho na dunajskom nábreží pozostáva z kónického žulového pylónu a trojštvrťovej figúry umiestnenej v jeho vrchnej tretine. Sochár si ako motív pomníka vybral Mikovíniho kartografickú prácu. Voľne vychádzal z dobovej rytiny od Sebastiana Zellera, publikovanej v roku 1753 v diele Mateja Bela Compendium Hungariae Geographicum (pozri webumenia.sk). Mikovíni je na pomníku zobrazený v dobovom kabátci s vysokým golierom. Stojí v miernom predklone, s pohľadom upretým na zvitok mapy, čo drží v rukách. Na rytine od Zellera Mikovíni ukazuje rukou vpravo na Bratislavský hrad a Podhradie. V čase, keď na nábrežie osadili Mikovíniho pomník, bolo v pozadí vpravo ešte vidieť Hrad. Pri výbere miesta na pomník bola možno inšpiráciou práve Zellerova predloha. V súčasnosti výhľadu na Hrad bráni hustá nová zástavba.
Žulový pylón je na prednej strane opracovaný do mierneho zaoblenia. Po bokoch zostali výrazné horizontálne priehlbiny po lámaní kameňa. Tmavošedá farba pylónu dáva vyniknúť figúre vytesanej z bieleho mramoru. Pod ňou je do piliera vygravírovaný text: SAMUEL MIKOVÍNI / PRVÝ SLOVENSKÝ KARTOGRAF / 1700 – 1750.
Pomník Samuela Mikovíniho tematicky aj kompozične dobre zapadá do panteónu slovenských osobnosti vedy, techniky a umenia na dunajskom nábreží. Pomníky doň autori navrhovali čelom k promenáde a rieke, komponované na pohľad spredu aj zboku. Pozadie tvoril pás vyrastenej zelene oddeľujúci promenádu od frekventovanej cesty, čo mal slúžiť ako protihluková a vizuálna bariéra. Za Mikovíniho pomníkom teraz hustejšia zeleň chýba a pozadie tvorí hlučná dopravná tepna a fasáda developerského komplexu Zuckermandel.
S Mikovíniho pomníkom tematicky súvisí novší objekt Bratislavského poludníka, ktorý sa takisto nachádza na promenáde.
ZD
Stav výskumu k 30. 7. 2023.