Umenie mesta Bratislavy


Pomník Dušana Jurkoviča

Ladislav Snopek / 1972 – 1973

Dušan Samuel Jurkovič (23. august 1868 Turá Lúka – 21. december 1947 Bratislava) bol zakladateľskou osobnosťou modernej slovenskej a československej architektúry. Pôsobil aj ako etnograf, staviteľ, podnikateľ. Po vzniku prvej ČSR ako vládny komisár pre ochranu pamiatok na Slovensku položil základy našej pamiatkovej starostlivosti. V roku 1946 mu ako prvému architektovi udelili titul národného umelca. Už krátko nato sa však architektovo meno prestalo spomínať (paradoxne, jurkovičovskú tehelňu v Trnave znárodnili hneď po vojne) a časť rodiny sa musela v päťdesiatych rokoch v rámci tzv. Akcie B vysťahovať z Bratislavy. Až začiatkom šesťdesiatych rokov meno Dušana Jurkoviča symbolicky vrátili medzi najvýznamnejšie osobnosti našej kultúry. Mohylu M. R. Štefánika na Bradle, realizovanú v roku 1928 podľa jeho návrhu, v roku 1968 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Od roku 1964 sa najlepším novým architektonickým dielam na Slovensku udeľuje Cena Dušana Jurkoviča, ktorú zriadil Zväz slovenských architektov (ZSA). V súčasnosti ju udeľuje Spolok architektov Slovenska.  

Pomník Dušana Jurkoviča v Bratislave je súčasťou panteónu slovenských osobností vedy, techniky a kultúry. Panteón sa začal formovať z iniciatívy mesta na nábreží Dunaja od druhej polovice šesťdesiatych rokov 20. storočia po úprave brehov a vybudovaní travertínového múrika od architektov Ivana Salaya a Ivana Matušíka.

Pomník v roku 1973 symbolicky osadili blízko vtedajšieho sídla Útvaru hlavného architekta. Budovu však v deväťdesiatych rokoch zbúrali a v súčasnosti na jej mieste stojí časť developerského komplexu Riverpark. Tým sa zmenili proporcie nábrežia a tiež historické súvislosti Jurkovičovho pomníka.  

Pomník má podobu striedmo poňatej figúry v nadživotnej veľkosti stojacej na trojdielnom žulovom podstavci s jemne štruktúrovaným povrchom. Hlavnú časť podstavca tvorí mierne skosený kváder, na ktorého prednej časti je do hĺbky vytesaný nápis ARCHITEKT / DUŠAN JURKOVIČ / 1868 – 1947. Podstavec je zapustený do novšieho štvorcového plató z leštených kamenných dlaždíc. Architekt zobrazený v zamyslenom postoji, v obleku a pracovnom plášti má ruky vbok, pričom v pravej ruke drží ceruzu. Na rozdiel od úsporne tvarovanej figúry sa pozornosť sochára detailnejšie upriamila na tvár architekta. Portrét má realistické črty a Dušana Jurkoviča zobrazuje v zrelom až staršom veku. Okrem archívnych fotografií mohli byť jeho predlohou aj akvarelové portréty od maliara Františka Hlavicu zo Vsetína na Valašsku. Jurkovič sa s ním priatelil a často ho aj s rodinou navštevoval, naposledy v roku 1947, iba dva mesiace pred smrťou. Jeden z najvýstižnejších Hlavicových portrétov Dušana Jurkoviča zo štyridsiatych rokov 20. storočia sa dodnes nachádza v administratívnych priestoroch bývalého ZSA, dnes Spolku architektov Slovenska v Bratislave.

Striedme až minimalistické poňatie pomníka nijako neodkazuje na architektovu tvorbu z prvej polovice 20. storočia, na jeho najznámejšie diela či iné aktivity. Možno vďaka tomu pomník prečkal aj obrazoborecké obdobie normalizácie v polovici sedemdesiatych rokov, keď Jurkovičovo meno opäť nebolo žiaduce, zmizlo z odbornej tlače a dokonca aj Cenu Dušana Jurkoviča v roku 1975 premenovali na neutrálnu Cenu ZSA. Pomník ostal celý ten čas na pôvodnom mieste na nábreží, obrastený okrasnými kríkmi a stromami.

V roku 2010 pomník v rámci developerských úprav nábrežia presunuli o niekoľko metrov bližšie ku komplexu Rivepark a umiestnili na križovatku chodníkov a cyklotrasy. Toto riešenie sa ukázalo ako problematické, keďže pomník pôvodne nebol koncipovaný na pohľad zo všetkých strán, ale iba spredu a v mierne ustúpenej polohe, aby nekolidoval s pohybom na promenáde. Podobne osadili pozdĺž promenády aj ďalšie pomníky.

ZD

Stav výskumu k 30. 7. 2023.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1972 – 1973 – realizácia

Druh

Materiál

bronz, kameň, žula, betón

Technika

odlievanie, leštenie, tesanie, gravírovanie

Rozmer

socha 220 x 95 x 50 cm;, podstavec v. 70 cm

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, udržiavaný
Socha je v dobrom stave, ale podstavec má odbitý okraj a dlažba pri pomníku je narušená.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Generálny investor Bratislavy (GIB)

Adresa

Nábrežie arm. generála Ludvíka Svobodu

Bližšie informácie o lokalite

Dunajská promenáda

GPS

48.1398620, 17.0985930

Číslo parcely

21426

Ďalšie diela v okolí

Pomník Jána Andreja Segnera

Alexander Vika 1967

Pomník Samuela Mikovíniho

František Gibala 1970

Bratislavský poludník – Meridianus Posoniensis

Andrej Baník, Jozef Liščák 2002

Pomník Alexandra Dubčeka

Ľudmila Cvengrošová 2002