Počas komplexnej obnovy Župného námestia našli v apríli 2006 pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky (bývalý kláštor trinitárov) historickú (pôvodne stredovekú) studňu vybudovanú z kamenného lomového muriva kladeného do kruhového pôdorysu. Studňa sa predtým už dlho nepoužívala, ale stále disponovala vodným stĺpcom. Zaujímavosťou je, že podobne ako studňa na Primaciálnom námestí ani táto nie je zakreslená na tzv. Neyderovom pláne Prešporka, ktorý vznikol roku 1820 a zobrazuje aj jednotlivé studne či iné menšie objekty v meste.
Nad vyčisteným a spevneným podzemným telesom studne následne umiestnili prstenec zložený z kvádrov žltého liateho skla so zvrásneným povrchom, ukončený platňou zostavenou zo šiestich leštených žulových segmentov. Vzniknutá plocha je dostatočne široká, aby slúžila aj na sedenie ako jedna z lavičiek v tamojšom stromoradí. Otvor studne prekrývajú dve vedľa seba položené platne z bezpečnostného skla; úzka štrbina medzi nimi slúži na vetranie, zvukový kontakt so studňou či možnosť vhodenia mince „pre šťastie“. Pod sklenými platňami je ukotvená bezpečnostná mreža z nehrdzavejúcej ocele. Zaujímavé svetelné efekty vytvára najmä špeciálne vnútorné osvetlenie.
Studňu slávnostne odhalili v októbri 2006; udalosti sa zúčastnila aj dcéra muža, ktorý v studni tragicky zahynul roku 1926.
Výtvarník Milan Pagáč, autor sklenej časti, o tomto diele napísal:
Robil som
studňu
ako Omar
pre Fatimu
krásnu
ale pre tú
inú.
V roku 2016 sa realizovala obnova studne zahŕňajúca jej celkové vyčistenie, výmenu poškodeného skleného krytu a doplnenie odcudzených krytiek z nehrdzavejúcej ocele.
PB
Stav výskumu ku dňu 5. 5. 2023.