V nedeľu 6. júna 2010 uprostred tzv. čestného nádvoria Bratislavského hradu južne od kráľovského paláca slávnostne odhalili pomník Svätopluka (okolo roku 830 — 894; nazývaný aj Svätopluk I.), legendárneho tretieho panovníka Veľkej Moravy (v rokoch 871 — 894). Slávnosť, odkazujúca na 1 130. výročie Svätoplukovej korunovácie, sa uskutočnila šesť dní pred parlamentnými voľbami, zúčastnili sa jej aj vtedajší traja najvyšší ústavní činitelia a naživo ju prenášala verejnoprávna televízia.
Autor diela akademický sochár Ján Kulich daroval hlinený model pomníka slovenskému národu, resp. Kancelárii Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Odliatie bronzovej plastiky sa financovalo zo zbierky, ktorú organizovalo Občianske združenie Svätopluk účelovo založené z iniciatívy vtedajších troch najvyšších ústavných činiteľov.
Jazdecký pomník je tvorený mohutným žulovým piedestálom zostaveným z dvoch spojených blokov. Pôdorys základne má obdĺžnikový tvar, horná plocha je oválna, nárožia zaoblené. Na tomto žulovom objekte spočíva nízky bronzový podstavec kopírujúci obrys kamenného telesa a tvoriaci podnož plastiky vzpínajúceho sa koňa. Na zvierati dotýkajúcom sa zeme len zadnými nohami sedí Svätopluk so vztýčeným mečom v pravici a okrúhlym štítom v ľavej ruke, pričom stred štítu bol spočiatku akcentovaný rovnoramenným dvojkrížom. Plastiku autor vytvoril v nadživotnej veľkosti a štylizovanom kvázirealistickom výraze.
Na prednej ploche žulového piedestálu bol umiestnený nápis realizovaný plastickými bronzovými majuskulnými znakmi:
SVÄTOPLUK
KRÁĽ STARÝCH SLOVÁKOV
_846 - 894 _
MILOVANÉMU SYNOVI SVÄTOPLUKOVI,
SLÁVNEMU VLADÁROVI.
TVOJEJ HORLIVOSTI CHCEME DAŤ NA VEDOMIE,
ŽE SME SPOZNALI ÚPRIMNOSŤ TVOJEJ ODDANOSTI
I TÚŽBU CELÉHO TVOJHO ĽUDU.
_PÁPEŽ JÁN VIII.: BULA INDUSTRIĘ TUĘ, RÍM JÚN 880 _
DILECTO FILIO SFENTOPULCHO, GLORIOSO COMITI.
INDUSTRIĘ TUĘ NOTUM ESSE VOLUMUS QUONIAM…
DIDICIMUS TUĘ DEVOCIONIS SINCERITATEM ET TOCIUS
POPULI TUI DESIDERIUM.
PAPA JOANNES VIII.: BULLA INDUSTRIĘ TUĘ, ROMAE MENSE IUNIO 880.
Hoci citovaný text nepochádza z pápežskej buly, ale z listu, počnúc dňom odhalenia pomníka odborníci i laici kritizovali iné aspekty týkajúce sa diela prezentovaného aj ako symbol slovenskej štátnosti. Išlo najmä o politické súvislosti vzťahujúce sa na vznik a odhalenie pomníka či minulosť jeho autora, ale nemenej aj o rôzne historické a umeleckohistorické problémy.
Už v júli 2010 mladí aktivisti zo združenia UM! pod rúškom tmy zabalili pomník do kartónu doplneného nápismi Socha lži, Nemodifikujte dejiny!, Um!, Prvý gardista a podobne. Neskôr bola zostavená odborná komisia na posúdenie diela, pričom jej členovia vypracovali tri návrhy ďalšej existencie pomníka: presunúť ho na iné miesto areálu Bratislavského hradu a odstrániť rovnoramenný dvojkríž zo Svätoplukovho štítu, previesť dielo do správy Slovenského národného múzea a súčasne ho nahradiť iným pomníkom Svätopluka či vrátiť pomník jeho autorovi a na nádvorie umiestniť nové dielo. V tejto súvislosti pripomíname, že predmetný priestor tereziánskeho tzv. čestného nádvoria (cour d’honneur) nikdy nebol koncipovaný na umiestnenie akéhokoľvek architektonického alebo sochárskeho prvku. Čestné nádvorie je hodnotný barokový element, ktorý bol obnovený v súlade s pamiatkovou metodikou rekonštrukcie Bratislavského hradu, pričom socha Svätopluka tu pôsobí ako cudzorodý prvok a bariéra.
I keď pomník zostal na svojom mieste, koncom októbra 2010 Ján Kulich – z podnetu vtedajšieho predsedu NR SR – prekryl rovnoramenný dvojkríž akcentujúci stred Svätoplukovho štítu kovovou puklicou. Malo to zamedziť vzbudzovaniu asociácií týkajúcich sa tohto dvojkríža a znaku Hlinkovej gardy. Z nápisu, ktorý sa nachádza na prednej strane žulového piedestálu, v polovici novembra 2010 odstránili slová: KRÁĽ STARÝCH SLOVÁKOV.
PB
Stav výskumu ku dňu 16. 6. 2023.