Tibor Bartfay pracoval na soche niekoľko rokov. Opakovane prehodnocoval jej výtvarné riešenie a prepracovával námet i motív. Dlhý proces vzniku zapríčinil, že existuje viacero variantov sochy (napr. socha Spálená). Definitívna, takmer štvormetrová mohutná verzia vznikla v roku 1983. O niekoľko rokov neskôr bola odliata do bronzu a v roku 1989 osadená pri príležitosti osláv 40. výročia založenia medzinárodného mierového hnutia.
Pôvodne sa uvažovalo o umiestnení sochy na Hradnom vrchu, kde mala byť súčasťou plánovaného Sadu mieru. Nakoniec bola odhalená na Junáckej ulici pri obytnom komplexe Nová doba. Na tomto mieste zostala až do roku 1998, kedy bola kvôli výstavbe bytového domu ICT uložená do depozitu. V roku 2000 sa socha vrátila do verejného priestoru – tentoraz do revitalizovaného parku na Račianskom mýte. V tomto prostredí bola osadená na nižší podstavec, pričom architektonický rámec, do ktorého ju začlenili, nepodčiarkuje jej monumentálnu formu. Pôvodne bola socha umiestnená v oveľa rozľahlejšom centrálnom priestore, kde dominovala ako výrazný vertikálny akcent.
V roku 2023 sa realizovala čiastočná revitalizácia parku na Račianskom mýte. V rámci nej bol podstavec očistený od graffiti, no bronzová socha ostáva, najmä v hornej časti, znečistená holubími exkrementmi.
Samotná štylizovaná figúra predstavuje sediacu ženu so zaklonenou hlavou. Cez jej hruď až k lonu sa tiahne výrazná ruptúra, ktorá symbolizuje ranu spôsobenú ničivou látkou. Dielo vznikalo v kontexte studenej vojny, v období intenzívnych obáv z jadrovej hrozby. Autor ako člen Svetovej rady mieru vytvoril sochu s mierovým a protivojnovým posolstvom ako varovanie pred nebezpečenstvom a následkami jadrovej vojny. Sochu následne venoval mestu ako dar.
NB
Stav výskumu ku dňu 07. 01. 2025.