Umenie mesta Bratislavy


Milénium

Námestie Martina Benku vzniklo v prázdnom priestore po zbúranej staršej zástavbe medzi ulicami Záhradnícka a Krížna. V roku 1978 do stredu námestia pribudla socha maliara Martina Benku (v súčasnosti je o niekoľko metrov presunutá). Priestor však nepôsobil ako námestie, a skôr mal podobu prieluky s neudržiavaným trávnikom. Až koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia podľa projektu architekta O. Peržela zrealizovali polyfunkčný dom, ktorý zacelil obytný blok medzi Krížnou a Záhradníckou. Súčasťou projektu bol aj návrh novej podoby verejného priestoru a vytvorenie námestia s dláždenými plochami, parkovou úpravou, vodou i posedením. K staršej soche M. Benku pribudli v roku 1999 na námestie nové výtvarno-architektonické prvky  – asymetrická fontána od R. Baláža a M. Maličeviča a Milénium, vysoký sklený objekt s hodinami od V. Oravca a M. Pagáča.   

Milénium má podobu štyroch vysokých pilierov vo vrchnej časti spojených prelínajúcimi sa hranolovými trámami. Objekt s kovovou konštrukciou je celý obložený sklenými zrkadlovými platňami precízne vyrezanými do lichobežníkových a trojuholníkových tvarov. Fazetovaný povrch diela tak zrkadlí svoje okolie v rôznych uhloch, nečakaných pohľadoch a optických ilúziách. Mení sa počas dňa podľa intenzity a uhlov dopadajúceho svetla. Večerný efekt mu pridáva farebné osvetlenie zapustené v podeste aj odrážajúce sa svetlá z okolia. Vo vrchnej časti diela sú zo štyroch strán umiestnené minimalisticky poňaté hodiny v podobe kruhov z matného bieleho skla, kontrastujúceho s lesklým zrkadlovým obkladom pilierov. Hodinové ručičky sú vytvorené z jednoduchých kovových pásikov čiernej farby.

Objekt Milénium patrí medzi najvydarenejšie diela vo verejnom priestore Bratislavy z ponovembrového obdobia. Vzišiel zo spolupráce sklárskych výtvarníkov s architektom v rámci komplexného riešenia námestia s polyfunkčnou budovou. Stvárnenie diela je minimalistické a elegantné. Premenlivým zrkadlením svojho okolia zároveň prináša neustály prvok prekvapenia či hravosti a priestoru dáva dynamiku. Praktickým aj estetickým prvkom diela sú vysoko osadené hodiny. Reprezentujú modernú interpretáciu typických mestských hodín na stĺpoch a fasádach, ktoré slúžili a slúžia ako obľúbený orientačný bod aj miesto stretnutí. O to smutnejšie je, že Milénium sa často stáva terčom vandalov a pre svoj krehký povrch je zraniteľnejšie a náročné na údržbu.                     

Stav výskumu k 30. 4. 2024

ZD 


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1999 – realizácia

Druh

Materiál

betón, kov, hliník, sklo

Technika

obkladanie, brúsenie, leštenie, dláždenie

Rozmer

v. 630 cm; podesta: 250 x 250 cm

Značenie

nie je

Stav

  • zachovalý, udržiavaný
Dielo je často terčom vandalov, posprejované a rozbité zrkadlové tably a svetelné prvky sa už viackrát vymieňali; obnovou prešla aj rozbitá podesta.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Generálny investor Bratislavy (GIB)

Adresa

Námestie Martina Benku

Bližšie informácie o lokalite

pri chodníku zo strany Krížnej ulice

GPS

48.1534360, 17.1222510

Číslo parcely

10211/1

Ďalšie diela v okolí

Fontána na Nám. Martina Benku

Rastislav Baláž, Miloš Maličevič 1999

Pomník Martina Benku

Ladislav Snopek 1978

Fontána Nataša

Pavel Mikšík 1972 – 1974

Fontána Marta

Pavel Mikšík 1972 – 1974