Martin Benka (1888 — 1971), významný slovenský maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg, esperantista, zakladateľ moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe sa venoval aj gobelínovej tvorbe, scénickému výtvarníctvu, hudbe či husliarstvu, knižnému dizajnu i typografii.
Socha umelca spolu s blízkou fontánou umelecky dotvára plochu Námestia M. Benku. Stojí na vysokom kamennom podstavci s menom maliara, dátumom jeho narodenia a úmrtia pred vysokým pilierom obloženým keramickým obkladom. Jej autorom je Ladislav Snopek.
Samotná socha určená na čelný pohľad je stvárnená v nadživotnej veľkosti a predstavuje Benku v procese tvorby. Umelec oblečený v pracovnom plášti stojí a v rukách zdvihnutých do úrovne hrude drží maliarsku paletu so štetcom. Na čelnej ploche podstavca je výrazné bronzové faksimile umelcovho podpisu, vhĺbené číslovky 1888 / 1971 a kovová konzola na zavesenia venca.
Sochár Snopek tu použil klasické realistické zobrazenie umelca umocnené tradičným materiálom – bronzom.
Socha bola pôvodne osadená v strede priestoru, ktorý síce niesol pomenovanie po Martinovi Benkovi, ale za námestie sa nedal považovať. Jednalo sa o zatrávnenú plochu v prieluke, ktorá ostala po zbúraní staršej zástavby medzi Krížnou a Záhradníckou ulicou. Až koncom 90. rokov vznikol projekt polyfunkčného domu a námestia podľa návrhu architekta Olivera Peržela, ktorým sa zacelil tento dlho zanedbávaný priestor.
V rámci realizácie námestia bol pomník Martina Benku premiestnený k fasáde polyfunkčného domu, čím získal vhodný odstup umožňujúci pohľad na dielo spredu. Konvenčne poňatému dielu výrazne pomohla aj úprava predpolia s oddychovým priestorom a fontánou.
ZZ, ZD
Stav výskumu k 30. 6. 2023.