Umenie mesta Bratislavy


Pomník Májového povstania českého ľudu

Pomník bol postavený pri príležitosti osláv 40. výročia Májového povstania českého ľudu (v češtine Květnové povstání). To vypuklo na konci druhej svetovej vojny, 5. mája1945 v Prahe ako ozbrojený odpor proti nemeckému fašizmu a rozšírilo sa aj do ďalších oblastí Čiech a Moravy. V Prahe tieto udalosti pripomína napríklad pamätná tabuľa na budove Českého rozhlasu na Vinohradoch či pomenovanie Mosta barikádníků, pri ktorom je situovaný Pomník pražských barikádníků od sochára Josefa Malejovského z roku 1984 (MČ Praha 8-Libeň).

 

Pomník v Petržalke bol odhalený 5. mája 1985 a zároveň okolitý priestor dostal pomenovanie Námestie májového povstania českého ľudu.(Zaujímavosťou je, že niekoľko rokov predtým bol podľa Májového povstania pomenovaný zatrávnený priestor medzi ulicami Trhová a Saratovská pri dnešnom Dome kultúry Dúbravka.) Od roku 2013 priestor v Petržalke nesie nové pomenovanie Námestie Republiky.

Pomník postavili na rozsiahlej zelenej ploche s trávnatým porastom a skupinami vzrastlých stromov. Situovaný je v jej severnej časti blízko Markovej ulice. Orientovaný je na juh, odkiaľ k nemu vedie krátke schodisko. Pomník je osadený v strede vyvýšeného štvorcového plató vyloženého kombináciami betónových a kamenných dlažieb usporiadaných do pravouhlého rastra.

Samotný pomník tvoria tri vysoké kubusové hranoly – pylóny postavené z kociek, ktoré sú doplnené menšími kvádrami vytvorenými rovnako z kociek. Na južnej strane západného pylóna je čierna mramorová tabuľa s nápisom 1945 – 1985. Tabuľa je v súčasnosti posprejovaná a má odbitý pravý horný roh. Ako vidieť na archívnom zábere pomníka, pendantom bola druhá tabuľa, ktorá však už dávnejšie zmizla. V telese pylóna ostali zvyšky kovových skrutiek, ktorými bola pripevnená. Podoba nápisu na druhej tabuli dnes nie je známa.

Výtvarné riešenie pomníka v podobe kompozície z pravidelne naskladaných kociek symbolicky pripomína boj Pražanov, ktorí na svoju obranu v uliciach stavali barikády z dlažobných kociek.

Autorom pomníka je architekt Stanislav Talaš (1932 – 2004), významný slovenský architekt a urbanista. S architektmi Karolom Ružekom a Jozefom Fabiánkom bol spoluautorom sídliska Karlova Ves v Bratislave (Cena Dušana Jurkoviča 1972). S architektom Jozefom Chovancom boli hlavnými projektantmi územného plánu Petržalky.

Pomník bol dlhý čas zanedbaný a neudržiavaný. Záujem odborníkov aj verejnosti sa naň obrátil až nedávno, v súvislosti s projektom Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) na revitalizáciu Námestia Republiky. Hoci sa objavili aj návrhy na odstránenie pomníka, určite vhodnejšou ideou je jeho obnova a reštaurovanie. Pomník je riešený veľmi striedmo a nepateticky, v podstate ako menší architektonický prvok dopĺňajúci námestie s parkovou úpravou, Je pripomienkou komplikovanej histórie 20. storočia a niekdajšieho spoločného štátu Čechov a Slovákov.

 

ZZ, ZD

 

Stav výskumu k 30. 12. 2024.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1985 – realizácia

Druh

Materiál

betón, kameň, mramor

Technika

odlievanie, murovanie, dláždenie, tesanie

Rozmer

pomník 260 × 210 × 210 cm, podstavec 215 × 215 × 25 cm

Značenie

nie je

Stav

  • zachovalý
  • narušený, nekompletný
Mechanické poškodenia, niektoré kocky sú uvoľnené, voľne položené na podstavci, časť chýba, spoje kociek sú nesúdržné, depozity, grafity. Jedna mramorová tabuľa je poškodená, druhá chýba.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Pamätihodnosť MČ Petržalka.

Vlastník

  • nezistený

Správca

  • nezistený

Adresa

Námestie Republiky

Bližšie informácie o lokalite

v severnej časti zelenej plochy s parkovou úpravou s trávnatým porastom a skupinami vzrastlých stromov

GPS

48.1168820, 17.1048630

Číslo parcely

3261/1

Ďalšie diela v okolí

Biomorfný objekt

Alexander Bilkovič 1990 – 1991

Mrak

Juraj Mihalík 1982

Nástenná maľba Mier

Jozef Porubčin 1985

Stretnutie

Zlatica Dulovičová Venkovová, Emil Venkov 1990