Ide o približnú kópiu historickej picej fontány určenej pre zvieratá. Pôvodne niekoľko takýchto liatinových fontán vyrobili okolo roku 1900 v zlievarni v Blansku (ČR, Juhomoravský kraj) na objednávku známej bratislavskej pobočky nemeckej firmy Stollwerck. Po ich odstránení z verejných priestranstiev sa jedna fontána – pôvodne umiestnená na Račianskom mýte, kde existovala ešte v päťdesiatych rokoch 20. storočia – zachovala v Jazdeckom areáli Čierna Voda (miestna časť obce Chorvátsky Grob). V roku 2001 z nej pre Staré Mesto vyrobili dočasnú epoxidovú kópiu, ktorá nielenže architektonicko-urbanisticky akcentovala miesto styku Ventúrskej, Panskej a Strakovej ulice, ale plnila aj úlohu akéhosi retardéra pohybu motorových vozidiel. Slávnostne ju odhalili pri príležitosti medzinárodného festivalu vodníkov. O rok neskôr epoxidové teleso fontány nahradili dodnes zachovanou približnou zliatinovou kópiou, ktorú komplexne obnovili v rokoch 2012 a 2019.
Originálna fontána bola navrhnutá ako stĺp držiaci tri nádržky kruhového pôdorysu umiestnené v rôznych etážach: dole, približne v prostriedku a hore. Dolná nádržka pôvodne slúžila na napájanie psov a mačiek, stredná na osvieženie koní a horná ako napájadlo pre vtáky. Ústredný kanelovaný stĺp akcentovali nielen tieto nádržky, rôzne rímsy a podobne, ale aj trojica malých levích hláv (nad prostrednou nádržkou) a tri neveľké konské hlavy (pod hornou nádržkou).
Kópia umiestnená v Starom Meste spočíva na dvojstupňovom podstavci osemuholníkového pôdorysu obloženom kamennými platňami. Tento odliatok už prispôsobili pre ľudí – nad strednou nádržkou sú tri tlačidlá a rovnaký počet dýz, z ktorých strieka pitná voda.
PB
Stav výskumu ku dňu 2. 5. 2023