Fontána na nádvorí Zichyho paláca vznikla pri rekonštrukcii historického objektu na tzv. Dom občianskych obradov, ktorej zámerom bolo vytvoriť dôstojný a slávnostný priestor na obrady ako svadby, jubileá, kolektívne či individuálne vítania narodených detí. Realizácia obnovy súvisela s tendenciou nahradiť počas socializmu tradičné náboženské obrady občianskymi, aby sa eliminoval význam náboženského života a cirkvi v spoločnosti. V tomto zmysle podľa komunistickej ideológie mali domy obradov nahradiť kostoly a chrámy.
Gavula vychádzal pri tvorbe z funkcie objektu, preto fontána na nádvorí je inšpirovaná tvarom známeho, ľudového a hlavne profánneho symbolu šťastia – podkovy.
Minimalistická, na geometrii založená, dynamicky pôsobiaca kompozícia sa skladá z troch do seba vložených tvarov podkovy na kruhovom pôdoryse. V centre je uložený historický kamenný segment – maskarón. Fontána predstavuje ideálny príklad vhodného prepojenia modernej formy s historickou architektúrou, pričom dimenzia rešpektuje pôvodnú stavbu a nekonkuruje jej. Rozkladá sa na ploche nádvoria a ako labyrint organicky zrastá s minulosťou. Nádvorie paláca je miestom stretnutí rodín a priateľov, prijímania gratulácií, čakania na obrad a fontána týmto ľudským udalostiam pridáva pozitívnu i radostnú atmosféru.
Autormi adaptácie historického paláca na dom obradov boli architekti R. Janák, O. Janáková a A. Tomašáková (v roku 1991 dostali za realizáciu Cenu Dušana Jurkoviča).
VB
Stav výskumu k 31. 12. 2023.