Architekt Dušan Kuzma so svojím synom architektom Pavlom Kuzmom v roku 1990 vytvorili v areáli najväčšieho výstavno-kongresového centra na Slovensku Incheba monumentálnu abstraktnú plastiku, ktorú nazvali Pocta Dunaju. Plastika sa nachádza na severozápadnej strane rozsiahleho areálu výstaviska, na Viedenskej ceste v blízkosti dunajskej hrádze i koryta Dunaja. Areál výstaviska navrhol Vladimír Dedeček (pre finančnú náročnosť bol projekt realizovaný len čiastočne).
Monumentálnu plastiku tvoria dva vedľa seba umiestnené jednoduché hranolové pylóny zo šalovaného oceľobetónu, vyrastajúce priamo z terénu, ktoré sa smerom hore diagonálne rozširujú do priestoru mäkko organicky tvarovanými výbežkami. V hornej časti na ne formálne nadväzujú plastické kovové útvary evokujúce vlny na vode, ktoré ešte výraznejšie presahujú do priestoru. Lesk kovu kontrastuje s matným oceľobetónovým povrchom. Expresívne rozohraná horná časť plastiky kontrastuje s hmotou pylónu. Pylóny sú umiestnené tak, že jeden je orientovaný smerom k rieke a druhý smerom k budovám výstaviska, pričom sa dopĺňajú a tvoria celok. Priestor medzi pylónmi je ponechaný prázdny (pravdepodobne sa počítalo s priehľadom na rieku).
D. Kuzma patrí k popredným slovenským architektom druhej polovice 20. storočia. Vzťahom medzi výtvarným umením a architektúrou sa zaoberal programovo prakticky aj teoreticky. S viacerými sochármi spolupracoval na mnohých významných pamätníkoch (J. Jankovič, J. Kulich, F. Štefunko a i.) a aj jeho architektúra má výrazne skulpturálne kvality. Svoje diela premýšľal do najmenšieho detailu a jeho pamätníkova tvorba patrí k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku v tom období vzniklo.
Žiaľ, v súčasnosti je plastika obklopená lacno pôsobiacimi drevenými kioskami pripomínajúcimi trhovisko a stánky občerstvenia. Aj umiestnenie plastiky v zadnej, prevádzkovej časti budovy je otázne. Zanedbaná a neupravená vegetácia i opustené budovy na druhej strane Viedenskej cesty prekrývajú výhľad na rieku samotnú. Plastika nie je prístupná a podobne aj jej umiestnenie v samotnom areáli je kontroverzné.
PK
Stav výskumu ku dňu 6. 8. 2024.