Umenie mesta Bratislavy


Signálny objekt s motívom polygrafie

Karol Lacko / 1976

V roku 1976 bola dokončená stavba školy a internátu Stredného odborného učilišťa polygrafického, dnes Strednej odbornej školy polygrafickej na Račianskej ulici v Bratislave. Výtvarné doriešenie exteriéru a interiéru realizoval sochár a medailér Karol Lacko (1938 – 2007) v spolupráci s architektmi Virgilom Droppom a Jurajom Hlavicom.

Pred hlavným vstupom do budovy školy sa na pravej strane nachádza kamenná socha od Karola Lacka, pracujúca s princípmi geometrickej, racionálno-konštruktívnej abstrakcie, ktoré sú pre jeho tvorbu charakteristické a plynulo prechádzajú z voľných, komorných diel až do monumentálnych realizácií. Karol Lacko vzťah k dielam pre architektúru vyjadril nasledujúcimi myšlienkami: „Výtvarné umenie má plniť svoju funkciu a nebyť len sterilným samoúčelným objektom. Zdôrazňujem, že dielo, ktoré robím na spoločenskú objednávku, má byť celistvým vyjadrením môjho ja a jednotné s mojou voľnou tvorbou. Hrozím sa ,dvojtvárnosti‘, ako to niektorí praktizujú, totiž, že iné robia na výstavu a iné na spoločenskú objednávku.“ (28. 8. 1970, Večerník)

Kompozícia pre školu v Rači sa skladá z piatich geometrických útvarov, poskladaných takým spôsobom, že na vyššom kvádrovom bloku je v dynamicky rozvíjajúcej sa skladbe štvorica rozmerovo identických menších kvádrov. Geometrické formy na seba vzájomne reagujú a dynamizujú celok vnútorným pohybom, ktorý je tvorený kombináciou konkávnych a konvexných plôch objektov. Akoby sa racionálna konštrukcia a jednoduchá skladba organicky menila, čo spôsobuje pohyb a zaujímavé optické efekty pri pozorovaní sochy v priestore a pohybe. Lacko pri svojich sochárskych dielach napriek tomu, že majú prísnu geometrickú a matematickú podstatu, vychádzal z prírodných tvarov, akými sú kvet a strom. Socha pred školou je osadená na trávnatej ploche, evokovať by mala element prírodného sveta v racionálne budovaných konštrukčných princípoch. Ako materiál sochár použil žulu a na prednú stranu stromu či kvetu do centrálnej časti, kde sa „hýbu hmoty“, umiestnil malé detaily – v kruhovom obrazci rôzne veľkosti písmen a čísel z lešteného kovového plechu. Symbolicky komunikujú zameranie školy a socha zároveň napĺňa jednoduchú funkciu pútača či značenia. Neusporiadané a bez významu rozhádzané grafické znaky na ploche objektu možno naznačujú náročnosť zrodu slov a viet v chaose vesmíru.

Výskum v roku 2023.

VB


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1976 – realizácia

Druh

Materiál

kameň, žula, kov

Technika

sekanie, leštenie, montovanie

Rozmer

v. 155 cm

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • nezistené

Vlastník

  • Bratislavský samosprávny kraj

Správca

  • Stredná odborná škola polygrafická

Adresa

Stredná odborná škola polygrafická, Račianska 190

Bližšie informácie o lokalite

pred hlavným vstupom do budovy školy

GPS

48.2008330, 17.1493060

Číslo parcely

4966/4

Ďalšie diela v okolí

Tri keramické stĺpy

Marián Polonský 1976

Robotník a robotníčka

nezistený 50. roky 20. stor.

Keramická fontána

Imrich Vanek 1985

Tri keramické objekty

Mira Haberernová Trančíková prvá pol. 70. rokov 20. stor.