Umenie mesta Bratislavy


Sv. Michal

Stredoveký Prešporok mal viacero predmestí lokalizovaných pred jeho hradbami. Jedno z nich sa nazývalo Michalské, pričom toto pomenovanie bolo odvodené od tamojšieho farského Kostola sv. Michala. Podľa názvu predmestia či kostola získala neskôr svoje pomenovanie aj mestská brána doteraz stojaca v severnej časti opevnenia, a dosiaľ tak nazývame aj priľahlú ulicu, kde sa nachádzajú tri sochy sv. Michala Archanjela: jedna zdobí barokový most nad mestskou priekopou, druhá sa vyníma na vrchole helmice Michalskej veže a tretia stojí priamo pred fasádou domu označeného číslom 6.

 

Na rozdiel od sôch akcentujúcich vežu a most, ku ktorým ľudia vzhliadajú už niekoľko storočí, je plastika stojaca vedľa Kaplnky sv. Kataríny situovanej vo východnom domoradí ulice moderným dielom z roku 2006. U akad. maliara Daniela Brunovského, ktorý mal kedysi v predmetnom objekte galériu, si jej zhotovenie objednal majiteľ susedného domu – spoločnosť MICHAL VI., družstvo. Pôvodný návrh, predložený vo forme patinovanej makety z OSB dosiek, však kompetentné osoby zamietli pre veľkosť. Umelec dostal odporúčanie zhotoviť dielo v polovičnej podobe, čo nakoniec akceptoval, pričom pracoval bez nároku na honorár.

Vznikla tak pozoruhodná kovová plastika inšpirovaná známym výjavom z biblickej knihy Zjavenie apoštola Jána (Apokalypsa): nad pomerne nízkym podstavcom obdĺžnikového pôdorysu sa vyníma postava svätca v životnej veľkosti, avšak bez krídel, ktorý kopijou zabíja diabla stvárneného ako drak či had. Celé dielo, okrem kopije a dvoch reliéfov tváre archanjela, navrhol autor z hrubých plátov ušľachtilej ocele vyrezaných do rôznych tvarov, a tak plastika disponuje znakmi pomerne silnej abstrakcie. Napríklad telo draka/hada pozostáva zo stočeného pásu ukončeného zjednodušenou podobou hlavy s roztvorenou papuľou, do ktorej svätec zarazil svoju kopiju držanú v ľavej ruke. Výrazne pôsobivým akcentom diela je Michalova hlava – dva reliéfy tváre vymodelované ako osovo symetrické profily a odliate z bronzu metódou strateného vosku sú osadené na dvoch protiľahlých plochách jedného plátu. Vynikajú nielen tvarom, ale aj povrchovou úpravou: kým celé súsošie pokrýva typická vrstva oxidov, oba profily sú pozlátené.

Poznámka: Pravdepodobne v roku 2008 dielo posunuli o viac ako 140 cm bližšie k objektu Michalská ulica 6.

PB

Stav výskumu ku dňu 22. 12. 2023.


Autorstvo


Roky

  • 2006 – realizácia
  • 2008 – úprava

Druh

Materiál

oceľ, bronz, zlato

Technika

rezanie, brúsenie, ohýbanie, zváranie, odlievanie

Rozmer

súsošie – v. približne 245 cm; podstavec – 71 × 25 × 95 cm

Značenie

V zadnej časti hornej plochy podstavca je zváraním umelecky stvárnený plastický majuskulno-minuskulný nápis uvádzajúci rok zhotovenia diela, iniciálu krstného mena a priezvisko autora: „2006 D BrVNoVSKÝ“.

Stav

  • zachovalý

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť územia Mestskej pamiatkovej rezervácie Bratislava.

Vlastník

  • pravdepodobne MICHAL VI., družstvo

Správca

  • pravdepodobne MICHAL VI., družstvo

Adresa

Michalská ulica

Bližšie informácie o lokalite

pred fasádou objektu Michalská ulica 6

GPS

48.1443710, 17.1067270

Číslo parcely

21413

Ďalšie diela v okolí

Kameň KORZO

Oto Bachorík 2003

Fontána na nádvorí Mirbachovho paláca

Peter Brtko, Virgil Droppa st., Juraj Hlavica, Ľudovít Režucha 1974

Pamätná tabuľa Bélu Bartóka

Dušan Kuzma 1956

Pocta strednej Európe – Dlaždica

Tibor Budahelyi 2003