Umenie mesta Bratislavy


Pomník židovským obetiam holokaustu

Milan Lukáč / 1995 – 1997

Pomník, niekedy nazývaný Opustený dom pod Dávidovou hviezdou, symbolicky postavený na mieste asanovanej synagógy neológov (vybudovanej v prvej polovici deväťdesiatych rokov 19. storočia podľa projektu architekta Dionýza Milcha a zbúranej v roku 1969) pri rušnej estakáde Mosta SNP, pripomína našich židovských spoluobčanov, ktorí boli obeťami holokaustu. Dielo sochára Milana Lukáča a architektov Žalmanovcov predstavuje abstraktno-symbolickú bronzovú plastiku vertikálnej kompozície umiestnenú na kvadratickom podstavci z čierneho kameňa. Plastika expresívne znázorňuje opustený dom, akcentovaný – okrem iného – dvomi vertikálnymi tabuľami s reliéfmi ľudí a na vrchole v šikmej pozícii umiestnenou veľkou Dávidovou hviezdou.

Pomník pripomína násilné deportácie židov do koncentračných táborov, opúšťanie ich domovov, ale aj búranie bratislavskej židovskej štvrte. Podľa sochára Milana Lukáča, autora bronzovej plastiky, dve tabule znázorňujú dvere, no zároveň sú náznakom náhrobných kameňov. V prípade reliéfnych zobrazení ľudí ide o tiene vchádzajúcich a vychádzajúcich osôb – symboly tých, ktorí sa nevrátili, a tých, pre ktorých sa stal návrat skutočnosťou.

Na jednej z bočných plôch podstavca je vyrytý slovenský nápis Pamätaj!, ako aj príslušný ekvivalent v hebrejskom písme. Podstavec obkolesuje ochranná hranatá oceľová reťaz zavesená na štyroch nárožných oceľových stĺpikoch. Farebne odlíšené dlaždice nielenže akcentujú okolie pomníka, ale zároveň odkazujú na polohu niekdajšej synagógy, ktorej podoba je znázornená bielou farbou na vysoko leštenom čiernom mramore steny tvoriacej symbolické pozadie pomníka a zároveň oddeľujúcej toto pietne miesto od rušnej estakády Mosta SNP.

 

Pomník vznikol na podnet Židovskej náboženskej obce a ešte pred realizáciou získal prestížne ocenenie vo Francúzsku a následne i na Slovensku. Slávnostne ho odhalili 28. augusta 1997. Prípravné skice a bronzové modely, ako aj detaily reliéfov tohto diela z rokov 1995 a 1996, doplnené sériou monotypov z roku 2021, vystavil Milan Lukáč na výstave Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021 v bratislavskej Galérii SPP na jeseň 2021.

Pomník je každoročne miestom stretnutí pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január), Sviatku svetiel Chanuka a rôznych tematických výstav.

PB, ZD

Stav výskumu ku dňu 15. 6. 2023.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1995 – 1997 – realizácia

Druh

Materiál

bronz, kameň, oceľ

Technika

rezanie, vŕtanie, zváranie, brúsenie, leštenie

Rozmer

plastika – v. približne 420 cm; podstavec – 240 × 59 × 234,5 cm

Značenie

Na päte plastiky je vyryté logo Milana Lukáča a majuskulný nápis uvádzajúci totožnosť autora a roky zhotovenia diela: „1995 M. LUKÁČ 1996“.

Stav

  • zachovalý, udržiavaný

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Pamätihodnosť mesta Bratislavy (č. BA-VIII.-C.15) na území Mestskej pamiatkovej rezervácie Bratislava.

Vlastník

  • Slovenské národné múzeum

Správca

  • nezistený

Adresa

Rudnayovo námestie

Bližšie informácie o lokalite

východne od estakády Mosta SNP, severne od juhozápadného konca Panskej ulice

GPS

48.1413450, 17.1048390

Číslo parcely

464

Ďalšie diela v okolí

Pomník Hansa Christiana Andersena

Tibor Bartfay 2006

Pomník Jána Hollého

Ervín Staník 1978

Picia fontánka

Alexander Bilkovič 1988

Vtáčia fontána

nezistený 2002