Karel Kryl (1944 – 1994), známy český disident, pesničkár a básnik, prezývaný aj „básnik s gitarou“, bol hlavným predstaviteľom československého protikomunistického protestsongu. Viaceré z jeho pesničiek, ktorých hudobnú i textovú zložku si skladal sám, zľudoveli a stali sa z nich symboly boja proti totalitnej moci i vtedajším okupantom. Spolupracovník a neskôr zamestnanec (redaktor) rozhlasovej organizácie Radio Free Europe/ Rádio Slobodná Európa žil od roku 1969 ako emigrant vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike. Do Československa sa Kryl vrátil roku 1989, avšak už nie natrvalo.
Pomník, stojaci na vyvýšenej zazelenenej ploche Námestia slobody severozápadne od fontány Družba, je dielom výtvarníka, publicistu a stavebného inžiniera Františka (prezývaného Fero) Guldana, ktorý ho tam umiestnil v roku 1997. Do jednej z plôch nahrubo opracovaného veľkého žulového bloku autor vytesal vodorovnú pásku so stručným plastickým majuskulným nápisom:
KARLOVI KRYLOVI.
Osadenie diela sa vraj uskutočnilo „na vlastnú päsť“ a príslušné administratívne záležitosti Guldan vybavil až dodatočne.
Doteraz údajne jediný pomník Karla Kryla na Slovensku bol kedysi viacej naklonený; k úprave jeho sklonu došlo pravdepodobne medzi rokmi 2012 a 2013.
Z urbanistického i umeleckohistorického hľadiska je zaujímavé, že niekoľko metrov východne sa nachádza podobne stvárnený pomník bojovníčky proti nacizmu Gizely Fleischmann (1892 – 1944), židovskej aktivistky, funkcionárky viacerých slovenských židovských organizácií a členky ilegálnej tzv. Pracovnej skupiny sformovanej s cieľom zachraňovať židov pred nacistickým ohrozením a smrťou v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny. Autorom diela, ktoré vzniklo v rámci podujatia Bod 0 roku 2015 zo zvyšku odstráneného pomníka Klementa Gottwalda, je maďarský výtvarník Szabolcs KissPál.
PB
Stav výskumu ku dňu 22. 12. 2023.