Dielo s rozprávkovým námetom vytvoril autor z dreva akácie, staršieho okrasného stromu, ktorý dlhé roky rástol neďaleko miesta osadenia sochy. Strom zlomil nápor vetra a na základe odborného posudku ho z dôvodu bezpečnosti spílili. Zachovanú časť kmeňa so zaujímavou uzlovitou štruktúrou dostal k dispozícii rezbár a sochár M, Fratrič.
Motív vodnej princeznej či víly je symbolickou pripomienkou bohatého vodného zdroja (prameňa) a jazierka, ktoré sa kedysi nachádzali v tejto časti Dúbravky. V súčasnosti je na mieste jazierka areál rozdelený na parčík a detské ihrisko s dreveným vodným prvkom – kaskádou. Ústredným bodom areálu sa stala historická Horánska studňa, ktorá je miestnou pamätihodnosťou a tiež motívom dúbravského erbu.
Autor pri tvorbe sochy využil tvrdosť, typickú štruktúru a nepravidelné tmavnutie akáciového dreva, čo dielu dáva premenlivosť v čase. Väčšia dutina v dreve bola vyplnená betónom a detail tváre princeznej/víly je vyrezaný z dubového dreva.
Dielo s rozprávkovým motívom predstavuje tematicky, materiálovo aj kompozičné vhodný výtvarný prvok oddychového areálu. Jeho pôsobenie však oslabila nedávna problematická rekonštrukcia časti parčíka a okolia Horánskej studne, pri ktorej uprednostnili veľké betónové plochy a masívne múry na úkor zelene a vody.
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.
ZD