Kamennú mozaiku v areáli základnej školy na Rajčianskej 3 umiestnili na dva voľne stojace, rovnako veľké, symetricky vedľa seba koncipované múry. Takéto striedme riešenie sa použilo aj v iných školských areáloch na sídlisku Dolné Hony, prípadne na ďalších miestach. Všade tam, kde sa výtvarné dielo nedalo vhodne umiestniť na fasádu verejnej stavby, nájdeme mozaiky, maľby či reliéfy situované na rozmerných, rôzne tvarovaných múroch stojacich voľne v priestore.
Oba obdĺžnikové, na vonkajších okrajoch oblo do polkruhu ukončené múry či steny možno považovať aj za samostatný sochársky objekt. Ich funkcia je však primárne nosná – slúžia ako podklad mozaiky, čo ich obojstranne zdobí.
Abstraktná, prevažne geometrická plošne až graficky podaná kompozícia je založená na vrstvení a prenikaní diagonálnych pásov rozličnej šírky a výsekov kružníc. Geometrické plány sa kombinujú so štylizovanými, plošne poňatými figurálnymi (štylizované plošne poňaté hlavy z profilu) i teriomorfnými motívmi (holubica); vyskytuje sa tam aj plameň, podobne ako holubica odkazujúci na dobovú ideológiu. Výjavy na múroch stojacich oproti sebe vytvárajú jeden kompozičný celok, rozdelený medzerou, čo oddeľuje múry. Princíp sa uplatnil aj na druhej strane, kde sa podobne poňatá kompozícia mení len v minimálnej miere. Kultivovaná farebnosť mozaiky vychádza z prírodných tónov prirodzenej farebnosti použitých obkladov (tesserae) zo štiepaného kameňa a je redukovaná na biele či sivasté tóny zdôraznené výraznejšou farbou červeného okra.
Grafik a ilustrátor J. Deák realizoval v roku 1985 námetom, technikou i farebnosťou takmer identickú mozaiku v Petržalke na Znievskej ulici. Monumentálna mozaika nazvaná Mier deťom sa nachádza nad vstupom do bývalej základnej školy.
PK
Stav výskumu k 31. 12. 2023.