Betónový reliéf s kamienkovou mozaikou sa nachádza na čelnej stene školskej budovy v areáli obklopenom zeleňou. V súčasnosti vnímanie tejto steny rušia vyrastené stromy.
Autorom atypickej budovy Gymnázia Ladislava Novomeského je architekt Jozef Slíž. Projekt vznikol v roku 1964.
Betónový reliéf zodpovedá vtedajšej obľube tohto materiálu na monumentálne diela spojené s architektúrou. Betón umožňoval autorom realizáciu výrazných reliéfov v razantnej plasticite, ktorú dovtedy žiadna iná technika neposkytovala. Šalovaný betón používali autori v jeho surovej podobe, farebnosti, aj so štruktúrou šalovania (dosiek). Tibor Kavecký často siahal po tomto materiáli pri rôznych monumentálnych realizáciách. Stena na budove je geometrickou kompozíciou s rozmanitou štruktúrou plôch. Výnimočné je použitie okruhliakov či drsnej omietky na zvýraznenie plôch. Skladba rôznorodých geometrických prvkov je rytmizovaná.
Dielo estetikou zodpovedá šesťdesiatym rokom 20. storočia, keď sa výtvarné umenie v architektúre prejavovalo v experimentálnej slobode typickej pre obdobie politického uvoľnenia. Geometrická abstrakcia a štruktúrovanie plôch bolo v monumentálnom umení, najmä pri reliéfoch, pomerne bežné.
V súčasnosti pôsobenie reliéfu znehodnocuje biely náter, ktorý popiera pôvodnú farebnosť a drsnosť betónových plôch.
SJ
Stav výskumu ku dňu 30. 11. 2022.