Umenie mesta Bratislavy


Slovanka

Dielo sa zaraďuje do jednej z programových línií, ktoré sochárka Ľudmila Cvengrošová vo svojej tvorbe systematicky rozvíja už od šesťdesiatych rokov 20. storočia. Ide o témy staršej histórie spojenej s územím Slovenska. Či už je to keltsko-rímske a slovanské osídlenie, Veľkomoravská ríša, stredovek alebo raný novovek, autorka dlhodobo spolupracuje s Archeologickým ústavom SAV v Nitre. Vďaka kontaktom so špičkovými odborníkmi tak jej diela aj pri vysokej miere autorskej štylizácie korešpondujú so súdobými odbornými poznatkami z oblasti histórie, archeológie, ale aj etnológie. Charakterizuje ich odborne podložené stvárnenie dobových odevov, účesov, šperkov, zbraní a iných predmetov.

Monumentálna ženská figúra je osadená na trávniku pri ohybe mierne stúpajúceho chodníka s kamennou dlažbou. Chodník sa kľukatí a rozdeľuje na odbočky, ktoré vedú návštevníkov k prezentáciám významných archeologických nálezov z rôznych období vývoja hradu Devín, ako aj k zaujímavým výhľadom na jeho okolie. Kamenná socha, ktorej zmenšený model z patinovaného epoxidu sa nachádza v Archeologickom ústave v Nitre, vznikla v roku 1985. Mladá žena má vlasy spletené do vrkočov a štylizovanú vejúcu šatku (závoj) prichytenú na hlave čelenkou. Voľný odev je jednoduchý, akcentovaný zvýšeným pásom na šatách, čim sa zvýrazňuje tehotenské bruško, ktoré si žena podopiera spojenými rukami. Namiesto častého zobrazenia témy materstva v podobe sôch matky s dieťaťom tu autorka zvolila menej obvyklý motív tehotenstva ako očakávania. V porovnaní s epoxidovým modelom sú na monumentálnej kamennej soche o čosi slabšie rozoznateľné detaily dobových náušníc, náhrdelníka a prsteňov. Voľné zvlnené šaty splývajú až po nízky kvádrový podstavec.

Areál devínskeho hradu patrí vďaka svojej bohatej histórii k našim najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam už od roku 1961. Okrem historickej hodnoty je tiež unikátnym prírodným územím. Plní funkciu múzea aj frekventovaného bodu turistického ruchu. Všetko toto prináša veľké nároky na pamiatkovú ochranu, údržbu a zároveň na efektívnu prevádzku areálu. Preto je možné, že prebiehajúca modernizácia infraštruktúry, vybudovanie nového informačného systému či ďalšie úpravy prinesú so sebou aj potrebu premiestnenia sochy na iné miesto v rámci hradného areálu.   

Stav výskumu k 30. 4. 2024.

ZD 


Autorstvo


Roky

  • 1985 – realizácia

Druh

Materiál

kameň

Technika

tesanie

Rozmer

v. približne 300 cm

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Dielo sa nachádza v areáli národnej kultúrnej pamiatky zapísanej v Ústrednom zozname pamiatkového fondu (ÚZPF).
  • Devínsky hrad je súčasťou cezhraničného územia Dunajský limes zapísaného v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vlastník

  • Múzeum mesta Bratislavy

Správca

  • Múzeum mesta Bratislavy

Adresa

Hrad Devín, Muránska 10

Bližšie informácie o lokalite

-

GPS

48.1734470, 16.9803910

Číslo parcely

965/1

Ďalšie diela v okolí

Reliéfna tehlová stena

Ervín Staník 1968 – 1969

Označenie NKP Hrad Devín

Oleg Fintora, Ľudmila Fintorová 1989

Srdce Európy

Daniel Brunovský 1989

Knieža Rastislav

Ľudmila Cvengrošová 1989