Súbor šiestich reliéfov dekoruje fasádu bytového domu na rohu ulíc Krížna a Karadžičova. Reliéfy, na každom poschodí po tri, vypĺňajú plochu okenných parapetov piateho a šiesteho nadzemného podlažia v druhej až štvrtej okennej osi od severu.
Ich námetom sú robotnícke a roľnícke povolania s ideovým odkazom na nový štát robotníkov a roľníkov. Uplatnenie reliéfnej výzdoby s pracovnou tematikou ako súčasť výtvarného dotvorenia nových objektov postavených v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia predstavovalo silný sprievodný znak socialistického realizmu. Na území Bratislavy ide napríklad o dvadsať reliéfov na fasáde Pavilónu teoretických ústavov Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave (dnes FAD STU) na Námestí slobody. Obe skupiny diel vykazujú spoločné formálne aj kompozičné prvky.
Výtvarné riešenie, zobrazenie námetov a postáv odráža dobovú požiadavku na realistickosť, zrozumiteľnosť či jednoznačnosť výjavov, ktorých ideovým posolstvom sa stala oslava pracujúceho ľudu.
Reliéf v parapete okna šiesteho nadzemného podlažia v štvrtej okennej osi od severu znázorňuje motív pestovania poľnohospodárskych plodín a chovu hospodárskych zvierat. Figurálny výjav opakuje schému ostatných reliéfov.
Tri postavy v stoji v trojštvrťových figúrach sú na výjave rozmiestnené rovnomerne. Na pravom okraji žena s telom zobrazeným spredu a s hlavou z profilu je natočená do stredu obrazu. V rukách drží hus, v pozadí stojí budova s pultovou strechou. Na ľavom okraji výjavu je stvárnená postava muža, telo spredu, hlava opäť natočená do stredu výjavu. V ľavej ruke spustenej popri tele drží červenú repu, v druhej ruke ohnutej a zdvihnutej má rýľ. V strede stojí muž znázornený od chrbta s hlavou natočenou doľava, v ľavej ruke drží zväzok kukuričných klasov, v pravej žrď, na ktorej visí kukurica na sušenie.
ZZ
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2023.