Umenie mesta Bratislavy


Pomník Petra Michala Bohúňa

Maliar P. M. Bohúň (1822 – 1979) patril k tzv. tretej obrodeneckej generácii, ktorá je spojená s pôsobením skupiny štúrovcov. Bohúň vo svojej tvorbe zobrazoval nielen výjavy z národno-obrodeneckého diania, ale ako maliar sa zameral najmä na figurálnu tvorbu a portréty. Medzi jeho najznámejšie diela patrí obraz Jána Francisciho ako kapitána slovenských dobrovoľníkov (pozri webumenia.sk) a dobové portréty príslušníkov významných slovenských rodín. Sporadickejšie sa venoval krajinomaľbe, sakrálnym témam a nástenným maľbám pre kostoly a dokumentácii ľudových odevov. Pôsobil aj ako učiteľ a fotograf.

Pomník P. M. Bohúňa má podobu trojštvrťovej travertínovej figúry umiestnenej na dvojdielnom žulovom podstavci. Maliar je zobrazený dobovom odeve, v dynamickom, mierne natočenom postoji a s odhodlaným výrazom tváre, čo evokuje niektoré z jeho obrodeneckých malieb. Pri ľavej nohe má umiestnené symbolické atribúty umelca – paletu, štetec a vavrínový veniec.   

Žulový podstavec sochy je hladko opracovaný a vertikálne členený na viac častí. Spodná je široká, mierne kónická. Hlavná časť má tvar štíhlejšieho štvorbokého piliera. Na jeho prednej strane je reliéfny nápis v tvare P.M.BOHÚŇ, teda bez medzier, čo pôsobí neproporčne. Na vrchole podstavca je mäkšie tvarovaný „vankúš“ z nahrubo opracovaného kameňa, z ktorého vyrastá socha.   

Pomník bol v roku 1958 osadený na dunajské nábrežie tak, aby jeho pozadie tvorili bývalé Vodné kasárne, ktoré sa krátko predtým stali sídlom Slovenskej národnej galérie. Aj keď v 70. rokoch pribudlo známe Premostenie SNG od architekta Vladimíra Dedečka, symbolické pozadie pomníka ostalo zachované, len v trochu pozmenenej podobe. Pomník je čelom orientovaný k Dunaju a bezbariérovo prístupný z promenády. Je zapustený do štvorcového plató z veľkorozmerných dlaždíc. V jeho okolí je udržiavaná mestská zeleň a unikátne staré ihličnany.   

ZD

Stav výskumu k 30. 7. 2023.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1958 – realizácia

Druh

Materiál

travertín, žula

Technika

tesanie

Rozmer

nezistené

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, udržiavaný

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • nezistené

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Generálny investor Bratislavy (GIB)

Adresa

Rázusovo nábrežie

Bližšie informácie o lokalite

pred Slovenskou národnou galériou

GPS

48.1397350, 17.1087060

Číslo parcely

21371/2

Ďalšie diela v okolí

Model tereziánskej Bratislavy

Richard Zozuľák, Adolf Stephanie 2019

Pomník Ľudovíta Štúra

Tibor Bartfay 1972 – 1973

Pomník Martina Rázusa

Martin Dzurek 2013

Protokolárne miesto SR – Hrob neznámeho vojaka

Marek Kvetan 2022