Umenie mesta Bratislavy


Protokolárne miesto SR – Hrob neznámeho vojaka

Marek Kvetan / 2022

Dňa 5. decembra 2022 na Vajanského nábreží slávnostne odhalili oficiálne protokolárne miesto Slovenskej republiky (SR) Hrob neznámeho vojaka. Od vzniku Slovenskej republiky krajina takýto typ memoriálneho diela nemala. Hoci sa pomníky, pamätné tabule a hroby neznámych vojakov nachádzajú na rôznych miestach Slovenska, nie všetky majú štatút protokolárneho miesta. V bývalom Československu zriadili Hrob neznámeho vojaka v roku 1922 v Staromestskej radnici v Prahe a uložili tam pozostatky neznámeho československého legionára, ktorý počas prvej svetovej vojny padol v bitke pri Zborove (júl 1917). Počas druhej svetovej vojny pietne miesto v Prahe zničili a po vojne ho nanovo zriadili ako súčasť Národného pamätníka na vrchu Vítkov, postaveného ešte v rokoch 1929 až 1933 podľa projektu Jana Zázvorku. Protokolárne miesto tvorí samostatná miestnosť, do ktorej v roku 1949 uložili pozostatky vojaka padlého počas Karpatsko-duklianskej operácie (jeseň 1944). Na základe príkazu zo Sovietskeho zväzu sa tam v tom čase nesmeli umiestniť pozostatky legionára padlého počas prvej svetovej vojny. Stalo sa tak až v roku 2010. De facto je pietne miesto v Prahe na Vítkove dodnes česko-slovenské, pretože, samozrejme, nie je možné určiť akej národnosti boli padlí pri Zborove a na Dukle. Po vzniku samostatnej SR prirodzene vystala úloha nadviazať na tradíciu a zriadiť takéto protokolárne miesto v Bratislave ako hlavnom meste. Zrealizovalo sa to nakoniec až po takmer troch desaťročiach. Dôvodom oneskorenia boli okrem iného spory okolo výberu vhodnej lokality. Odborníci, magistrát aj verejnosť sa z veľkej časti prikláňali k situovaniu pietneho miesta v parčíku pod Leškovou ulicou pri Úrade vlády SR, kde je dostatok priestoru a dobrá dostupnosť. Zároveň by sa tým vyriešil pretrvávajúci problém s pomníkom komunistického funkcionára Mareka Čulena, ktorý už dávno nepatrí do verejného priestoru, ale do galerijného či múzejného depozitára. Mestská časť Staré Mesto nakoniec trochu nepochopiteľne ponúkla priestor na pomedzí Rázusovho a Vajanského nábrežia, ktorý je už obsadený množstvom sôch či pomníkov aj zahltený dopravou, čím sa komplikuje prístup k pietnemu miestu.

V marci 2022 vyhlásila MČ Staré Mesto verejnú anonymnú výtvarnú súťaž návrhov na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka. Do medzinárodnej súťaže prišlo 24 návrhov. Porota udelila 1. miesto návrhu slovenského výtvarníka Mareka Kvetana a dielo sa v roku 2022 aj zrealizovalo. Jeho koncepcia je minimalistická, vychádza z kruhu ako základného geometrického tvaru. Podľa autora tu kruh symbolizuje štít, ktorý padá alebo je opretý o zem. Tvar kruhu zároveň symbolizuje čas a večnosť, čím odkazuje na pietne miesto. Zaujímavosťou je, že niekoľko rokov predtým vytvorili na tomto mieste kopček s kruhovým pôdorysom ako pripomienku na niekdajší Korunovačný pahorok. Neskôr to zmenili na kruhový záhon s kvetmi. Kvetan ako materiál kruhu použil cielene korodujúci kov s drsnejším povrchom, ktorý postupne tmavne. Pevný kov má byť odkazom na iné vojenské monumenty, ale aj na historické využitie tohto materiálu v armádach. Po vonkajšom obvode kruhu je vybratím hmoty vytvorený text: SÚ AKO BRATIA TU, ČO PADLI BEZMENNÍ, A PRETO VŠETCI MAJÚ JEDNO MENO: NEZNÁMY VOJAK. Nápis vznikol v spolupráci s grafickým dizajnérom J. Blaškom a odkazuje na typografiu používanú na označovanie vojenského bojového materiálu. Dôležitý prvok diela predstavuje osvetlenie v spodnej časti štítu žiariace do celého priestoru pietneho miesta. Kovový kruh má svoj betónový protipól – kruh zapustený do dlažby. Univerzálnou súčasťou hrobu neznámeho vojaka je motív večného ohňa, či už skutočného, alebo ako v tomto prípade symbolického v podobe vertikálneho svetelného lúča. Vysoký žiarivý lúč je zároveň podobenstvom meča zapichnutého do zeme. Pod dlažbou v priestore kruhu autor vytvoril priestor, do ktorého slávnostne uložili urnu s pozostatkami neznámeho vojaka. Pri pietnom mieste sú osadené vlajkové stožiare a do kamennej dlažby chodníka smerujúceho od Hrobu neznámeho vojaka do parčíka sú vložené mosadzné kocky s názvami bojísk, kde padli slovenskí (československí) vojaci.

Zrealizované pietne miesto s Hrobom neznámeho vojaka je dôstojným a umelecky hodnotným dielom. Na škodu veci sa však potvrdili obavy z nevhodného umiestnenia, tým viac, že ústredný objekt je natočený smerom k frekventovanej ceste. Forma a spôsob zhotovenia diela však umožňuje aj jeho prípadné osadenie na inom, vhodnejšom mieste, ak sa na to nájde vôľa.

ZD

Stav výskumu k 30. 6. 2023.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 2022 – realizácia

Druh

Materiál

kameň, kov, oceľ, betón, sklo

Technika

dláždenie, odlievanie, gravírovanie, svetelná inštalácia

Rozmer

nezistené

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, udržiavaný

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).
  • Ústredná evidencia vojnových hrobov MV SR.

Vlastník

  • MČ Staré Mesto

Správca

  • MČ Staré Mesto

Adresa

Rázusovo nábrežie

Bližšie informácie o lokalite

priestor na pomedzí Rázusovho a Vajanského nábrežia

GPS

48.1398060, 17.1105120

Číslo parcely

21346

Ďalšie diela v okolí

Lavička Václava Havla – Havel´s Place

Bořek Šípek 2020

Pomník bulharských partizánov

František David 1948 – 1949

Model tereziánskej Bratislavy

Richard Zozuľák, Adolf Stephanie 2019

Pomník Ľudovíta Štúra

Tibor Bartfay 1972 – 1973