Prior na Kamennom námestí v Bratislave, otvorený 20. novembra 1968, sa stal prvým obchodným domom v bývalom Československu s úplným sortimentom. Jeho autorom je významný slovenský architekt Ivan Matušík (1930 – 2022). Stavba si okrem svojho konštrukčného hľadiska (po prvý raz sa na Slovensku uplatnili veľkorozponové konštrukcie) zasluhuje pozornosť mnohými inými prvenstvami: v interiéri sa použili prvé pohyblivé schody – eskalátory – na Slovensku s kapacitou 6 000 ľudí za hodinu; zasúvacie sklené dvere so vzduchovou clonou sa dali úplne zasunúť do nižšieho poschodia; zvonkohra – dvanásť zvonov pod hodinami na bočnej fasáde z autorskej dielne Jaroslava Kočiša. Obchodný dom mal dovtedy najväčšiu celkovú predajnú plochu 12 000 m² (vrátane spojovacej budovy). Komplex pozostáva z trojbokej hmoty obchodného domu spojenej krčkom so spoločnou horizontálnou podnožou a vertikálnou platňou hotela Kyjev.
Západne od budovy na voľnom priestranstve pred vstupom do obchodného domu stojí na teréne položený základný kameň stavby, súčasť architektovho dotvorenia nástupného priestoru. Trojuholníkovým tvarom a materiálom – obložený je spišským travertínom – odkazuje na tvar a fasády trojbokej stavby obchodného domu.
Trojuholníkový kameň má skosené nárožia a ukončuje ho skosená kamenná platňa. Steny kameňa dekorujú nápisy odkazujúce na stavbu a význam OD Prior. Na severnej strane je vyrytý nápis PRIOR, v rámci neho je v západnej časti signovanie stavby A D 1964 – 1968. Súčasť nápisu tvorí aj menší reliéf s logom v tvare striešky odkazujúci na slogan Prior – všetko pod jednou strechou. Východnú stranu zdobí zapustený reliéf odkazujúci na pôdorys komplexu obchodného domu a hotela. Na západnej strane sa nachádza nápis:
OBCHODNÝ DOM NA KAMENNOM NÁMESTÍ POSTAVENÝ
V HLAVNOM MESTE SLOVENSKA V PAMÄTNOM PÄŤDESIATOM ROKU
SLOBODNEJ ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY AKO SYMBOL
KULTÚRNEHO ROZVOJA SLOVENSKÉHO NÁRODA
I AKO SVEDECTVO TVORIVÝCH SCHOPNOSTÍ NÁŠHO ĽUDU
A VÝRAZ JEHO TÚŽBY PO PLNOM ŽIVOTE V LEPŠOM SVETE
KU KTORÉMU SMERUJE SPOLOČNÉ ÚSILIE NAŠICH RÚK A UMU.
ZZ
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2023.