Pri príležitosti 40. výročia Slovenského národného povstania (SNP) otvorili v roku 1984 v Líščom údolí Park SNP. Realizácii lineárneho parku predchádzali terénno-krajinárske úpravy údolia a vytvorenie ústredného priestoru na každoročné oslavy SNP a kultúrno-spoločenské podujatia. Priestoru dominoval pamätník v podobe symetrickej reliéfnej steny s predpolím na kladenie vencov a pódiom na slávnosti a kultúrne programy.
Na trávniku pred pamätníkom vybudovali mohutné kamenné ohnisko. Pôvodne bolo určené na tzv. partizánske vatry, ktoré sa každoročne zvykli zapaľovať pri príležitosti osláv SNP. Trochu bokom postavili menší objekt s hygienickým zázemím a zdrojom pitnej vody.
Symetricky riešená reliéfna stena pamätníka pozostáva z dvoch zvislých užších panelov v strede a betónových krídel po bokoch. Medzi jednotlivými časťami sú zvislé medzery, cez ktoré presvitá zeleň lesného porastu. Kompozíciu stien tvoria výrazné plastické oblúky v štýle geometrickej abstrakcie. V danej dobe išlo o neobvyklé riešenie pamätníka bez monumentálnych symbolov či figúr. Do strednej časti pamätníka dočasne umiestnili päťcípovú hviezdu.
V poslednom období v Parku SNP prevažuje rekreačno-športová aj spoločenská funkcia a tomu sa prispôsobil aj mobiliár i celá prevádzka územia.
Pamätník SNP prešiel viacerými úpravami, betónové steny sú z neznámeho dôvodu natreté žiarivými žltými farbami, k predpoliu pridali zábradlia. Pôvodný ráz diela sa stratil. Okolo roku 2012 na reliéfnu stenu svojvoľne osadili mramorovú tabuľu s nápisom „Nezabúdame! Obetiam II. svetovej vojny“, pod ňu vmontovali dlhé skrutky na zavesenie venca. Z iniciatívy jedinej osoby zastupujúcej občianske združenie SZPB sa bezdôvodne zmenil vzhľad aj historická interpretácia diela.
Po dohľadaní originálnej dokumentácie by bolo vhodné pamätník upraviť do kultivovanej podoby bez nevkusných náterov, nových tabuliek a necitlivých zásahov do kompozície či hmoty diela. Akékoľvek nápisy a iné doplnky je nevyhnutné konzultovať s odborníkmi. Vzhľadom na zmeny podoby a využitia pamätníka aj jeho okolia by do budúcnosti bolo vhodné hľadať komplexné riešenie prostredníctvom architektonicko-výtvarnej súťaže.
Od roku 2022 má Park SNP správkyňu.
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.
ZD