Umenie mesta Bratislavy


Zverokruh – Býk

Rastislav Miklánek / 1977 – 1981

Súbor dvanástich sôch s námetom znamení zvieratníka (zverokruhu) bol od počiatku koncipovaný ako sústava orientačných bodov v rozsiahlom priestore parku. Guľový tvar bol A. Tormom a R. J. Miklánkom vybraný ako optimálny jednotiaci prvok, ktorý navyše korešponduje s pôdorysom horizontálnych odpočívadiel. Pôsobí nerušivo a príjemne a je zvýraznený kontrastom s vertikálami kmeňov okolitých stromov. Každá guľa má inak tvarovaný reliéf, čím sa odlišujú. Táto náročná sochárska zákazka vznikla v pomerne krátkom čase a bola vytvorená v štyroch etapách. R. J. Miklánek sa vo svojej tvorbe sústredil predovšetkým na prácu s kameňom, v ktorej dosiahol majstrovskú úroveň a kultivovaný výraz. Osobitne si vyberal tvrdé druhy kameňa, ktoré sa vyznačujú veľkou trvanlivosťou. Z toho vychádzal aj pri tvarovaní svojich minimalisticky poňatých kompaktných sôch, ktoré sú zväčša nenápadné, avšak rafinovane nápadité a premyslené do posledného detailu. V takomto duchu poňal aj sochy do odpočívadiel v Sade Janka Kráľa. Okrem nich ešte z kameňa a kovu v parku vytvoril vertikálny pútač so štylizovaným reliéfom centrálnej časti parku a s erbom mesta Bratislavy (Kvet) a pamätnú tabuľu zaniknutého Rozária (v súčasnosti poškodená). Pôvodne mal navrhnúť aj fontánu, z časových dôvodov prenechal jej vyhotovenie A. Balážikovi, ktorého sám oslovil. Ide tak z viacerých hľadísk o unikátny ucelený súbor plastickej výzdoby zachovaný na území Bratislavy. Z pôvodnej sochárskej výzdoby (napr. Pomník Sándora Petőfiho z roku 1911, v roku 2002 znovu postavený v Medickej záhrade, alebo Pomník speváčky Oľgy Trebitsch od A. Rigeleho z rokov 1921 – 1922, v roku 2002 znovu postavený v Georgievitsovom paláci na Panenskej ulici) či drobnej romantickej záhradnej architektúry sa do súčasnosti v parku nič nezachovalo (okrem gotickej veže z františkánskeho Kostola Zvestovania Pána). Po posledných úpravách navrhnutých A. Tormom v 70. rokoch 20. storočia (ZARES) a v roku 2006 (revitalizáciu parku navrhol a realizoval A. Torma s firmou Raki) získal park jednotnú modernú úpravu, ktorá rešpektuje viaceré pôvodné historické vrstvy a odborníkmi je hodnotená veľmi vysoko.  

Dielo zobrazujúce astrologické znamenie Býka je vytesané z červeného andezitu z lokálneho ložiska v Dobrej Nive. Má tvar gule, ktorá je v hornej časti skosená a doplnená nízkym reliéfom. Skosená časť je orientovaná smerom ku komunikácii (t. j. k prichádzajúcim návštevníkom). Symbol astrologického znamenia Býka reprezentuje mesiac máj. Silno štylizovaná hlava zvieraťa je zobrazená frontálne, symetricky umiestnená v ploche reliéfu. Námet je zachytený v značne redukovanej podobe, obmedzuje sa na niekoľko výrazných, organicky tvarovaných obrysových línií a pôsobí graficky. Jednotlivé plochy reliéfu sú mäkko premodelované a majú mierne odlišnú hĺbku. Celá plocha reliéfu je leštená, čo kontrastuje so zvyšným štruktúrovaným povrchom gule s priznanými stopami kamenárskych dlát. Stvárnenie reliéfu korešponduje s ostatnými dielami zo súboru zvieratníka.  

Socha je umiestnená približne v strede rozsiahleho odpočívadla kruhového pôdorysu. Odpočívadlo lemuje nízky múr z bieleho betónu, ktorý sa otvára smerom ku komunikácii. Na vnútornej strane je múr doplnený súvislým radom nízkej drevenej lavice s operadlami. Celý priestor pred lavicou je vydláždený pásom čadičovej dlažby, dielo rámcuje kruhový výsek prírodného terénu s vegetáciou. Podľa záhradnej architektky Dany Marcinkovej, ktorá s A. Tormom v minulosti viackrát spolupracovala, použitie surového betónu a masívnych drevených trámov nebolo len odrazom dobových tendencií v architektúre, ale aj pragmatickým zámerom – pomerne dlho odolávali vandalizmu.

PK

Stav výskumu ku dňu 16. 06. 2025.


Autorstvo

Spoluautorstvo


Roky

  • 1977 – 1981 – realizácia

Druh

Materiál

kameň, červený andezit, betón, železo

Technika

tesanie, brúsenie, leštenie

Rozmer

v. 94 cm, priemer 79 cm

Značenie

nie je

Stav

  • zachovalý
Celkový stav je dobrý, stav múrika a dlažby odpočívadla je dobrý.

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Pamätihodnosť MČ Petržalka.
  • Dielo sa nachádza na území národnej kultúrnej pamiatky Sad Janka Kráľa a Tyršovo nábrežie evidovanej v ÚZPF pod č. 321 (Park mestský s areálom).

Vlastník

  • Hlavné mesto SR Bratislava

Správca

  • Marianum

Adresa

Viedenská cesta

Bližšie informácie o lokalite

dielo sa nachádza v odpočívadle v južnej časti parku

GPS

48.1342660, 17.1093700

Číslo parcely

5168

Ďalšie diela v okolí

Zverokruh – Blíženci

Rastislav Miklánek 1977 – 1981

Pomník Janka Kráľa

František Gibala 1960 – 1964

Zverokruh – Baran

Rastislav Miklánek 1977 – 1981

Zverokruh – Váhy

Rastislav Miklánek 1977 – 1981