Dielo akademického maliara Viktora Hulíka predstavuje muža pozerajúceho sa von z pootvorenej kanalizačnej šachty v mieste križovania ulice Rybárska brána s Panskou a Laurinskou ulicou. K štandardnému liatinovému ústiu šachty, z ktorého je čiastočne odsunutý kruhový liatinovo-betónový poklop (oba prvky obsahujú aj viaceré označenia technického charakteru), sú pripojené bronzové spojené ruky, časť chrbta a hlava muža položená na jeho rukách. Kvázirealisticky stvárnený Čumil má na sebe kabát a čiapku s brmbolcom. Vedľa neho sa nachádza sekundárne pridaná dopravná značka – kovový stĺpik s plechovým trojuholníkovým štítom, na ktorom je červeným orámovaním vyznačené biele pole akcentované čiernym grafickým zobrazením Čumila. Pod tým nechýba plechová obdĺžniková, tzv. dodatková tabuľka, na ktorej čierny prúžok dokola rámuje bielu plochu s vtipným anglickým majuskulným čiernym nápisom „MAN AT WORK“ – „Muž v práci“, čo je niekedy (najmä v súvislosti s interpretáciou takejto dopravnej značky) prekladané ako „Na ceste sa pracuje“.
Slávnostné odhalenie diela, ktoré si u autora objednala samospráva mestskej časti Staré Mesto, sa uskutočnilo 26. júla 1997 v rámci podujatia Korzo party pri príležitosti dokončenia štvrtej etapy obnovy staromestskej pešej zóny. V ten istý deň neďaleko odhalili ďalšie dve umelecké diela – plastiky Napoleonský vojak a Schöne Náci (obe od profesora akademického sochára Juraja Meliša). Z pôvodného plánu na zhotovenie ďalších podobných diel sa neskôr upustilo.
Čumil, azda najčastejšie fotografované umelecké dielo Bratislavy, je jednou z atrakcií centra mesta, o ktorej koluje viacero legiend i historiek a jej zobrazenie akcentuje mnohé suveníry z Bratislavy. Pri plastike sa zastavuje veľké množstvo turistov, čo si nielen zhotovujú fotografické snímky na pamiatku, ale často sa aj dotýkajú brmbolca na čiapke tohto muža, čo údajne prináša šťastie. Hulíkovo dielo je dobre známe i mimo územia Slovenska, pričom tento námet veľakrát „skopírovali“ a použili v rôznych zahraničných mestách, najmä v Rusku.
Autor o svojom diele povedal: „Čumil je absolútne anonymná figúrka, ktorú som vymyslel, pretože ako teenager som veľmi často navštevoval korzo a chcel som, aby táto figúrka bola vyjadrením pohody, úsmevu a dobrej nálady, ktoré tu kedysi panovali. Verím, že aj zásluhou Čumila sa sem opäť po rokoch vrátili.“ Inokedy dodal: „Pre mňa však Čumil stále nie je žiadne veľké umenie. Je to srandička, vtip, gag, humor, nič viac.“
Pre exponovanú polohu dielo viackrát poškodili nepozorní vodiči áut či vandali – napríklad už v prvých dvoch rokoch jeho existencie došlo až k trom incidentom. Vzhľadom na poškodenie, čo spôsobil nepozorný vodič v roku 1999, pri Čumilovi osadili spomenutú dopravnú značku (poškodená a obnovená v roku 2011).
PB
Stav výskumu ku dňu 15. 6. 2023.