Pamätník sa nachádza pri Cyklomoste slobody, v prihraničnom pásme pozdĺž rieky Morava. V období socializmu týmto územím viedli ostnaté drôty pod elektrickým prúdom, stáli tam zátarasy a pozorovateľne pohraničnej stráže.
Dielo má podobu veľkej tabule z dvoch odtieňov kameňa, oddelených nepravidelným zlomom. Výtvarný koncept autora vychádza z historických reálií obdobia, keď rieka Morava bola fyzickou hranicou oddeľujúcou dva svety. Tmavá žulová platňa symbolizuje neslobodný svet a svetlá časť vysnívaný svet slobody. Línia zlomu svojim tvarom kopíruje meander rieky Moravy.
Na čiernej časti tabule sú vyryté mená 42 obetí, ktoré neprežili pokus prejsť cez hranicu, ako aj krátke záznamy o dátume a okolnostiach ich úmrtia. Na obsahovej stránke textov sa podieľal Ústav pamäti národa.
Kamenná tabuľa je našikmo položená na zváraný železný podstavec. Na jej bočnom okraji je nápis s údajmi o iniciátoroch, autorovi a realizátoroch diela. Na prednom okraji tabule ponechali priehlbiny – stopy po lámaní kameňa.
Pamätník je súčasťou rozsiahleho areálu Múzea železnej opony. Bol zrealizovaný v rámci spoločného projektu Slovenska a Rakúska Behind the Bridge / Za mostom. Príprava prebiehala na širokej medzinárodnej úrovni, v spolupráci samospráv, vedeckých inštitúcií, Konfederácie politických väzňov a ďalších zúčastnených. Pamätník odhalili 14. novembra 2013 na záver medzinárodnej konferencie Železná opona a revitalizácia obranných bunkrov pozdĺž rieky Morava.
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.
ZD