Pamätná tabuľa pripomínajúca uzavretie tzv. Vianočnej dohody je súčasťou vstupnej výplne do bytového domu na Gajovej ulici č. 11.
V tomto dome bol pred Vianocami v roku 1943 skoncipovaný a potvrdený dokument, na základe ktorého vznikla (v dejinách posledná a doteraz pôsobiaca, v tej dobe ilegálna) Slovenská národná rada (SNR). Po vypuknutí Slovenského národného povstania v auguste 1944 SNR vyšla z ilegality a začala pôsobiť na povstaleckom území. Dohodu skoncipovali a potvrdili za KSS K. Šmidke, G. Husák, L. Novomeský, za občianske skupiny a demokratické strany J. Lettrich, J. Ursíny a M. Josko.
Tabuľu odhalil 23. 12. 1983 vtedajší generálny tajomník ÚV KSČ a prezident ČSSR G. Husák. Pamätná tabuľa v tvare na výšku postaveného obdĺžnika má bohatú sochársku výzdobu v otvorených nikách v hornej a dolnej časti. V strede je plná plocha s nápisom:
V TEJTO BUDOVE SA V DECEMBRI 1943 KONŠTITUOVALA ILEGÁLNA SLOVENSKÁ NÁRODNÁ RADA A BOL PRIJATÝ PROGRAM PROTIFAŠISTICKÉHO A NÁRODNOOSLOBODZOVACIEHO ZÁPASU VIANOČNÁ DOHODA.
Nad nápisom je prelamovaná päťcípa hviezda, dole pod ním skratka SNR.
V hornej časti je postava bojovníka, zobrazená en face. Oblečený je do krátkej košele a nohavíc, dominantný je rozviaty plášť, ktorý mu vzadu padá z pliec dole. Obe ruky má zdvihnuté dohora, v ľavej drzí pušku, v pravej zástavu. Jeho tvári dominujú roztvorené ústa naznačujúce výkrik. Napravo od postavy bojovníka sú dva stromy, odkazujúce na ilegálnu formu boja.
V dolnej časti je skupina troch postáv, rodiny, v strede žena oblečená v dlhom plášti so šatkou na hlave, drží za ruku dieťa stojace naľavo, aj to je oblečené do dlhého kabáta a čiapky na hlave. Matka i dieťa sú zobrazené en face. Na pravej strane je tretia postava: muž, ktorý rukou pridŕža ženu a vykúka hlavou do strany, sledujúc pohyb okolo. Rovnako má dlhý plášť, na hlave baretku.
Autorom pamätnej tabule je Ján Kulich, jeden z najvýznamnejších sochárov socialistického realizmu na Slovensku.
ZZ
Stav výskumu ku dňu 11. 06. 2024.