Ustúpením hotela od uličnej čiary Obchodnej ulice sa uvoľnil priestor, ktorý autori upravili na menšiu piazzettu. Od vedľajších ulíc ho oddelili čiastočným znížením terénu, rastlinnou výsadbou a stupňovitým hľadiskom na sedenie. Architektonicko-urbanistickými zásahmi tak vytvorili akési námestie s charakterom uzavretej záhrady, poskytujúcej pokojné miesto na posedenie v ruchu centra mesta. V lete mal priestor navyše slúžiť ako terasa hotelového reštauračného zariadenia.
Na výtvarné dotvorenie umiestnili na predpolie šesť dekoratívnych stĺpov radených vzostupne za sebou s našikmo skosenou vrchnou časťou. Pri hlavici najvyššieho stĺpa sa autori inšpirovali starovekým tvaroslovím. Tradičnú kanelúru na drieku vystriedal plochý kamenný obklad kopírujúci pravouhlý raster a farebnosť fasády. Zámerne torzovito vyhotovené stĺporadie vystupuje v symbolickej rovine ako pripomienka ruín Ríma a svojím umiestnením na námestí evokuje Forum Romanum, na čo odkazuje aj názov hotela. Eklekticizmus a záľuba v historizujúcich formách vychádzali z dobového príklonu k postmoderne, ktorá sa vo veľkej miere podpísala aj na architektonickom stvárnení hotela.
Na námestí sa nachádza aj základný kameň Hotela Forum a picia fontánka Jozefa Barinku.
Hotel Forum postavili medzi rokmi 1986 až 1989 podľa návrhu kolektívu autorov (Julián Hauskrecht, Štefan Ďurkovič, Boris Džadoň, Juraj Hermann, Dušan Krepop, Ján Polášek, Pavel Suchánek) na ploche ohraničenej ulicami Poštová, Obchodná, Drevená a Mierovým námestím (dnes Hodžovo námestie). Realizácia hotela však mala byť len časťou z väčšieho celku komplexnej prestavby bloku od Poštovej ulice smerom k Hurbanovmu námestiu. Napokon sa od tohto ambiciózneho projektu ustúpilo a postavil sa len izolovaný objekt Hotela Forum.
NB
Stav výskumu ku dňu 30. 6. 2023.