Mestská časť Podunajské Biskupice má starobylé a bohaté dejiny. V prvých storočiach nášho letopočtu bol kataster obce súčasťou Rímskej ríše, existovalo tam rímske municípium a v blízkosti prechádzala hranica nazývaná Limes Romanus. Dokladom antickej minulosti tohto kúta Slovenska bol rímsky míľnik (latinsky lapides) z roku 230 n. l. objavený v 19. storočí v parku arcibiskupského letného sídla (dnešná nemocnica a kláštor). Podľa správy kňaza a historika Floriána Františka Rómera dal ostrihomský arcibiskup Ján Šimor (1813 – 1891) originál míľnika v roku 1876 preniesť do svojho sídla v Ostrihome, kde sa v Kresťanskom múzeu nachádza do súčasnosti.
Obyvatelia Biskupíc sa začiatkom 90. rokov 20. storočia rozhodli vytvoriť pamätník so sochárskou replikou míľnika, ktorý by antickú minulosť tohto územia sprítomnil. Vytvorením pamätníka bol poverený A. Rudavský, ktorý v Podunajských Biskupiciach žil a mal svoj ateliér, dielňu a legendárnu záhradu.
Pamätník pozostáva z dvoch častí: samotnej presnej kópie rímskeho míľnika a sokla s bronzovou tabuľou so slovenským prekladom vytesaného latinského nápisu na míľniku, ktorý znie: Panujúci cisár Marcus Aurelius Severus Alexander Pius, Augustus veľkňaz, v ôsmom roku svojej tribúnskej moci a v treťom roku svojho konzulstva, otec vlasti ho dal opraviť 16 míľ (od Carnunta).
Míľnik má valcový tvar, sokel je blok hrubo otesaného ryolitu. Desaťriadkový latinský nápis je ťažko čitateľný. Formu z originálu stiahli reštaurátor Michal Staudt ml. a A. Rudavský v Kresťanskom múzeu v roku 1993. Pamätník bol osadený v roku 1996 v centre obce na Biskupickej ulici v parčíku pred pútnickým Kostolom povýšenia sv. Kríža.
PK
Stav výskumu ku dňu 31. 12. 2023.