Pamätník stojí na mieste malého židovského cintorína, ktorý zanikol v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. V susedstve ostal zachovaný areál renesančného rím. kat. kostola (NKP) s väčším cintorínom. Pôvodný názov ulice bol odvodený od funkcie územia – Cintorínska. V roku 1976 ju pre duplicitu premenovali na Hradištnú.
Židovský cintorín musel ustúpiť výstavbe bytových domov. Zachránili sa aspoň fragmenty náhrobných kameňov z rôznych období a v rôznych stupňoch zachovania. V parčíku pri jednej z bytoviek z nich vytvorili lapidárium. Medzi staršie fragmenty zapustené do zeme v roku 2008 vložili novú kamennú tabuľu – stélu so symbolom šesťcípej hviezdy a s hebrejským, slovenským a anglickým nápisom odkazujúcim na historickú židovskú obec v Devínskej Novej Vsi.
Na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov 20. storočia, keď dejiny židovských náboženských obcí dokumentoval Eugen Barkányi (archív PÚ SR, výskumy vyšli knižne až v roku 1991), na mieste tohto cintorína okrem menších fragmentov objavil už iba jeden celistvý náhrobný kameň zapadnutý do zeme. Nenašli sa stopy po pôvodnom ohradení cintorína ani po obradovej hale.
Do lapidária neskôr umiestnili aj dva objekty (celistvý náhrobok a fragment náhrobku) pochádzajúce zo židovského cintorína v Rusovciach, ktorý bol zničený v osemdesiatych rokoch pri výstavbe materskej školy.
Priestor okolo pamätníka je v súčasnosti upravený do podoby malého parčíka s dláždeným chodníkom, lavičkami a informačnou tabuľou.
Stav výskumu ku dňu 15. 11. 2022.
ZD