Umenie mesta Bratislavy


Július Satinský načúva zvukom Dunajskej ulice

Multižánrový umelec Július Satinský (1941 – 2002) pôsobil ako divadelný, televízny a filmový herec, humorista, spevák, dramaturg, publicista a spisovateľ. Spolu s Milanom Lasicom (1940 – 2021) stáli pri začiatkoch známeho bratislavského kabaretu Tatra Revue a ako komická dvojica boli od už šesťdesiatych rokov 20. storočia populárni v celom bývalom Československu. Spoločne s hudobníkom a skladateľom Jarom Filipom (1949 – 2000) vytvorili v roku 1981 legendárny album Bolo nás jedenásť, ktorý sa dočkal mnohých reedícií a koncertných stvárnení.

Július Satinský celý život býval v Bratislave na Dunajskej ulici, ktorú preslávil svojimi textami písanými od roku 1996 pre Staromestské noviny, neskôr pre Bratislavské noviny. Výbery z jeho textov vyšli knižne v tituloch Chlapci z Dunajskej ulicePolstoročie s Bratislavou. V tesnej blízkosti Dunajskej ulice, na historickom Ondrejskom cintoríne, je aj pochovaný.

Dňa 24. septembra 2006, krátko po 5. výročí úmrtia J. Satinského, odhalili na Dunajskej ulici jeho sochu z leštenej ocele. Má mierne surrealistickú podobu kráčajúceho stola so zvlnenou drapériou – obrusom –, na ktorom je umiestnená polopostava Júliusa Satinského. Pravou rukou ukazuje nahor smerom k nadrozmernému kovovému uchu (Oracle) na fasáde budovy. Ľavú ruku si pridŕža pri uchu v geste načúvania zvukom okolia. V prednej časti stola sú štylizované riadidlá a svetlomet zamierený na bronzovú tabuľu osadenú na kamennom podstavci. Na tabuli je citát Jula Satinského: Na našej ulici je sloboda.

Socha svojimi proporciami a vysokým leskom pôsobí v strede chodníka veľmi dominantne, „zrkadlový“ povrch počas slnečných dní vytvára nepríjemné záblesky. Po vyše 17 rokoch od osadenia si však ľudia na ňu zvykli. Ostáva nesentimentálnou pripomienkou spojenia života a tvorby Jula Satinského s Dunajskou ulicou. Našťastie sa socha nikdy nestala miestom ukladania plastových kahancov, živých či umelých kvetov ani početných spomienkových predmetov, ako sa to deje pri Satinského hrobe na neďalekom Ondrejskom cintoríne.

ZD

Stav výskumu k 30. 11. 2023.


Autorstvo


Roky

  • 2006 – realizácia

Druh

Materiál

nehrdzavejúca oceľ, mramor, bronz

Technika

odlievanie, tvarovanie, zváranie, tesanie, leštenie

Rozmer

v. 340 cm, podstavec 4 x 100 x 300 cm

Značenie

nezistené

Stav

  • zachovalý, udržiavaný

Evidovaná / Existujúci stupeň ochrany

  • Súčasť chráneného územia Pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť Bratislava (PZ CMO).

Vlastník

  • nezistený

Správca

  • nezistený

Adresa

Dunajská 15

Bližšie informácie o lokalite

chodník pri vyústení Klemensovej ul.

GPS

48.1453660, 17.1176610

Číslo parcely

21759/7

Ďalšie diela v okolí

Ucho

Svetozár Ilavský 2006

Pamätná tabuľa Ustanovujúceho zjazdu Zväzu mladých komunistických robotníkov Slovenska

Ladislav Snopek 1956

Pamätná tabuľa prvého socialistického spolku robotníkov na Slovensku

Vojtech Baďura 1970

Pamätná tabuľa Federácie robotníckych telovýchovných jednôt

Vladimír Farár 1962 – 1965